Ślubuję, ale… gminie Dobrzeń Wielki

AK

publikacja 26.01.2017 19:33

Nowi radni z sołectw, które weszły w skład powiększonego Opola złożyli ślubowanie. Radny Piotr Szlapa z Borek dodał słowa nieprzewidziane prawem.

Ślubuję, ale… gminie Dobrzeń Wielki Moment ślubowania. Radny Piotr Szlapa w drugim rzędzie, w białej koszulce. Andrzej Kerner /Foto Gość

Dzisiaj (czwartek, 26 stycznia) po raz pierwszy w Nowym Roku zebrała się rada miasta Opola. Jej 37. posiedzenie odbyło się w składzie poszerzonym o jedenastu radnych wybranych w sołectwach, które od 1 stycznia – zgodnie z rozporządzeniem rządu z 19 lipca ub. r. – weszły w granice Opola powiększonego kosztem czterech gmin: Dąbrowa, Komprachcice, Prószków i Dobrzeń Wielki.

Sesja rozpoczęła się ślubowaniem tych jedenastu radnych. Dwoje z nich – Renata Wilk z Czarnowąsów i Piotr Szlapa z Borek – było ubranych w charakterystyczne białe T-shirty z napisem „Cała gmina zawsze razem”, w których mieszkańcy gminy Dobrzeń Wielki protestowali przez ubiegły rok przeciwko planowi włączenia ich wsi do Opola. Na miejscach dla publiczności obecnych było ok. dwudziestu mieszkańców gminy wspierających ich protest.

Ślubujący (ponownie jako radni, którzy zostali wybrani w wyborach w 2014 r.) po odczytaniu roty ślubowania przez przewodniczącego Rady Marcina Ociepę powtarzali kolejno wymagane do ważności ślubowania słowo „Ślubuję” i wszyscy dodawali dopuszczalną formułę „Tak mi dopomóż Bóg”. Natomiast Piotr Szlapa dodał jeszcze słowa „ale gminie Dobrzeń Wielki”.

Radny Szlapa tłumaczył licznie obecnym na sesji dziennikarzom, że postąpił z nakazu sumienia, ponieważ sto procent mieszkańców Borek, których reprezentuje, sprzeciwiło się włączeniu ich wioski do Opola.

Po przerwie i konsultacjach z prawnikami przewodniczący M. Ociepa jeszcze raz odczytał rotę ślubowania radnego i wezwał P. Szlapę do jej potwierdzenia słowami przewidzianymi prawem. Ten ponownie dodał słowa „gminie Dobrzeń Wielki”. W tej sytuacji przewodniczący RM stwierdził, że ślubowanie jest obarczone wadą, która uniemożliwia sprawowanie mandatu. Radny Szlapa opuścił posiedzenie.

Nie wiadomo jak dalej potoczą się losy mandatu radnego z Borek. Gdyby odmówił ślubowania jego mandat zostałby wygaszony i rozpisane zostałyby nowe wybory. W sytuacji „wadliwego” ślubowania nie ma tej jasności.

Pod koniec sesji koalicja rządząca miastem odwołała z funkcji przewodniczącego komisji rewizyjnej radnego mniejszości niemieckiej Marcina Gambca. W jego miejsce został wybrany jeden z nowych radnych Opola – prof. Piotr Wieczorek, do niedawna przewodniczący rady gminy Dąbrowa.