Tulipany za aktywność dla rodziny

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

dodane 27.03.2017 21:37

W Opolu już po raz drugi z okazji Narodowego Dnia Życia przyznano Tulipany.

Tulipany za aktywność dla rodziny W imieniu nagrodzonej dziennikarki Ewy Szyndler statuetkę odebrał ks. Krzysztof Faber, dyrektor Radia Doxa Anna Kwaśnicka /Foto Gość

- Spotykamy się, by wyróżnić osoby, które w swojej aktywności zawodowej i społecznej w sposób szczególny zaangażowały się w pracę i działania na rzecz rodziny - wyjaśniała Małgorzata Wilkos, prowadząca galę w opolskim Ratuszu.

Wyróżnienia zostały przyznane w pięciu kategoriach, a wręczyli je Jacek Sapa, prezes Fundacji Narodowego Dnia Życia, oraz Barbara Słomian z Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia.

W kategorii dziennikarskiej statuetkę otrzymała Ewa Szyndler z Radia Doxa, która jest autorką cyklu audycji z „Z rodziną mi do twarzy”. Audycja emitowana jest w każdą środę, mówi o sile rodziny i trudnościach, na jakie jest narażona. W imieniu dziennikarki wyróżnienie odebrał dyrektor radia, ks. Krzysztof Faber.

- Rok temu również jedna z naszych dziennikarek tę nagrodę otrzymała. Na antenie naszego radia nie tylko w ramach audycji "Z rodziną mi do twarzy" bardzo dużo mówimy na temat całej rzeczywistości rodziny. Zależy nam na tym, by rodzina była zdrowa, silna i reprezentowała bardzo pozytywne wartości - mówił ks. Krzysztof Faber, dziękując za nagrodę dla dziennikarki Radia Doxa, a tym samym za wyróżnienie dla całego zespołu.

- W kategorii dzieło kultury „Tulipana” otrzymał Międzynarodowy Chór Mieszany prowadzony przez Sybillę Czech, a w kategorii inicjatywy społecznej - organizowana w Jemielnicy z inicjatywy ks. Jarosława Ostrowskiego akcja Bieg po „dyszkę” dla rodziny.

- Ks. Ostrowski jest pomysłodawcą i uczestnikiem parafialnej akcji „Dyszka” dla serca, akcentującej troskę o zdrowie duszy i ciała. Dla duszy jest „dyszka” Różańca, a dla ciała „dyszka” okrążeń wokół jemielnickiego stawu. Całość trasy to 6 kilometrów - mówiła M. Wilkos, podkreślając, że właśnie z tej inicjatywy zrodził się Bieg po „dyszkę” dla rodziny, który organizowany jest w Diecezjalne Święto Rodziny (1 maja) i wspiera Diecezjalną Fundację Ochrony Życia.

Wyróżniony samorząd lokalny to gmina Brzeg, prowadząca program „Maluch”, ułatwiający dostęp do żłobków. - Tworzone są dodatkowe miejsca w żłobkach publicznych, gmina dofinansowuje również pobyt dziecka w żłobku niepublicznym, co pozwala na zmniejszenie opłat wnoszony przez rodziców. Ponadto w ubiegłym roku Brzeg wygrał ogłoszony przez Rzecznika Praw Dziecka konkurs na miasto gospodarza centralnych obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka - mówiła M. Wilkos.

Ostatnia statuetka, w kategorii firma, została przyznana spółce Wodociągi i Kanalizacja w Opolu.

- Narodowy Dzień Życia to święto uchwalone przez Sejm RP w 2004 roku, a w Opolu nasza pierwsza lokalna edycja Tulipanów Narodowego Dnia Życia odbyła się w ubiegłym roku z inicjatywy Forum Inicjatyw Społecznych - wyjaśniała M. Wilkos. Forum Inicjatyw Społecznych zrzesza organizacje i stowarzyszenia, którym leży na sercu dobro rodziny i ochrona życia.