Radość i entuzjazm na alei Jana Pawła II

ak

publikacja 02.04.2017 20:00

Kilkuset uczestników Mini Maratonu przypominającego, że 12 lat temu zmarł Jan Paweł II.

Radość i entuzjazm na alei Jana Pawła II Do biegu startują najmłodsze dziewczynki. Andrzej Kerner /Foto Gość

Kilka setek dzieci, młodzieży i dorosłych wzięło dzisiaj (niedziela, 2 kwietnia) udział w „Mini Maratonie Manhattan - pamięci Jana Pawła II” w Kędzierzynie-Koźlu. W wielu grupach wiekowych rywalizowali w biegach, nordic walking oraz w rodzinnym „biegu z torbami”, by na sportowo i rodzinnie uczcić 12. Rocznicę śmierci Jana Pawła II.

Największy aplauz zebrała chyba najmłodsza uczestniczka mini-maratonu Kasia Zawada, która w marcu skończyła 2 latka. W asyście mamy ostatnie 50 metrów dystansu dla dzieci do 5 lat przebiegła wprawdzie jako ostatnia, ale wśród wiwatów i aplauzu kibiców, które wzbudzały jej szczerą ciekawość i nawet zdziwienie.

Takich wzruszeń, momentów radości - a czasem płaczu na starcie czy na mecie - nie brakowało w czasie imprezy plenerowej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych „Dobra Rodzina” z Kędzierzyna-Koźla.

- Chcieliśmy zorganizować ludziom czas, aby mogli spędzić go w sposób zdrowy i aktywny. Od lat organizujemy biegi dla Jana Pawła II, ale ten po raz pierwszy jest biegiem stricte ulicznym. A to właśnie ta ulica – aleja Jana Pawła II, którą dzisiaj biegamy, była miejscem zupełnie spontanicznego marszu kiedy zmarł Jan Paweł II. Wtedy były tu takie tłumy. Dlatego chcemy przypomnieć tego wspaniałego człowieka dzisiaj, w dzień 12. rocznicy jego śmierci. Myślę, że on patrzy na nas z nieba i cieszy się. A my cieszymy się, że ludzie, którzy 12 lat temu tędy maszerowali dzisiaj przyszli ze swoimi dziećmi, opowiadają im o Janie Pawle II i uczą jak On żył. Przypuszczam, że gdyby nie Jan Paweł II, nie robiłbym takiej imprezy jak dzisiejsza - powiedział Gerard Wilczek, prezes stowarzyszenia.

W czasie Mini Maratonu występowała orkiestra kędzierzyńskiej szkoły muzycznej, zespół gitarowy, mażoretki z Reńskiej Wsi. W czasie marszu nordic wal king uczestnicy zatrzymali się przy pomniku Jana Pawła II w Parku Pojednania, gdzie złożono kwiaty.

W organizację Mini Maratonu zaangażowało się kilkudziesięciu wolontariuszy stowarzyszenia, uczniów szkoły dla pracujących „Żak” oraz Zespołu Szkół Rolniczych w Komornie.