Zielone krasnoludki w różowym świecie

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 18.05.2017 19:38

W konkursach religijnych wzięło udział ponad 4500 uczniów. 170 z nich zostało laureatami.

Zielone krasnoludki w różowym świecie Laureaci i ich katecheci Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Ks. Jerzy Kostorz, dyrektor Wydziału Katechetycznego opolskiej kurii, uroczystą galę rozpoczął od krótkiej bajki o różowej krainie za siedmioma różowymi górami, za siedmioma różowymi morzami i lasami. - W tej krainie był jeden cudownie różowy dom, który wszystko miał w kolorze różu - dach, komin... I w środku w tym domu dosłownie wszystko było w kolorze różowym, również lustro. W środku na jednym z przeróżowych krzeseł siedział sobie całkiem zielony krasnoludek. I co jakiś czas, patrząc w lustro, powtarzał sobie: „Ja to chyba jestem z całkiem innej bajki” - opowiadał ks. Kostorz.

- Myślę, że dzisiaj spotykam tutaj właśnie takich zielonych krasnoludków. Wokół wszystko jest różowe, wszyscy są tacy sami, a wy jesteście inni, bo wy chcecie czegoś więcej - zwrócił się do obecnych na gali laureatów konkursów religijnych. - Jesteście ludźmi z pasją, robicie coś więcej, staracie się, uczycie, przygotowujecie, wykorzystujecie wasze talenty. Dlatego dzisiaj jesteście na finale finałów. Chcę życzyć wam, abyście potrafili pośród tego różowego świata być całkiem zielonymi krasnoludkami, żebyście zawsze chcieli czegoś więcej - mówił dyrektor Wydziału Katechetycznego.

Uczniom i uczennicom gratulowali bp Rudolf Pierskała, wiceprezydent Opola Marcin Rol oraz opolski kurator oświaty Michał Siek.

Na gali wpierw podsumowana została Olimpiada Teologii Katolickiej „Orędzie Fatimskie jako znak nadziei dany przez Miłosiernego Ojca”. W etapie diecezjalnym uczestniczyło 80 uczniów z 18 szkół. Troje najlepszych reprezentowało diecezję na finale ogólnopolskim: Tomasz Kijowski z PLO nr II w Opolu, Żaneta Getter z Diecezjalnego Liceum Humanistycznego w Nysie oraz Damian Baron z PLO nr III w Opolu.

Zielone krasnoludki w różowym świecie   Zwycięzcy diecezjalnego etapu Olimpiady Teologii Katolickiej Anna Kwaśnicka /Foto Gość

- Olimpiada Teologii Katolickiej to taka próba, w której można sprawdzić się, czy rzeczywiście ma się wystarczającą wiedzę. Jest to bardzo przyjemna olimpiada, bo można spokojnie się do niej przygotować na podstawie określonych materiałów: Pisma Świętego, Magisterium Kościoła i teologicznych opracowań - wyjaśnia Damian Baron.

- W ubiegłym roku byłam na finale centralnym olimpiady i bardzo mało mi zabrakło do zdobycia tytułu laureata. Postanowiłam, że w tym roku mi się to uda - opowiada Żaneta Getter, która zdobyła 10. miejsce w Polsce i otrzymała tytuł laureata. Ten sukces otwiera przed nią drzwi na wiele kierunków studiów, którymi jest zainteresowana. - Pytania z każdym kolejnym etapem konkursu są coraz bardziej szczegółowe i wymagają od nas coraz większej wiedzy. A na etapie centralnym trzeba się zmierzyć z najlepszymi z najlepszych - przyznaje Żaneta, ciesząc się osiągniętym sukcesem. To sukces, na który bardzo ciężko zapracowała, ucząc się dniami i nocami.

W drugiej kolejności nagrody odebrały laureatki Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej dla ZSS: Andrea Kozioł i Wiktoria Szczepanek, a także zwycięzcy Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej „Żak” i „Gimnazjalista”. W konkursie dla szkół podstawowych 43 laureatów, wśród gimnazjalistów - 39.

- Do udziału w konkursie zachęcała mnie siostra katechetka, ale zachęcali mnie też rodzice. Brałam już udział w ubiegłym roku - mówi Julia Świerc z PSP w Luboszycach, która zajęła 3. miejsce. W tym roku uczniowie zmierzyli się Dziejami Apostolskimi. - Tę księgę czytałam najpierw po kawałku, potem znów od nowa w całości. Wciąż i wciąż powtarzałam sobie różne informacje. Niektóre pytania na konkursie były trudne, dużo się stresowałam - opowiada laureatka.

Katechetką Julii jest s. Consolata Ratuszny. Nauczycielka, przygotowując swoich uczniów do udziału w konkursie, ułożyła ponad 600 pytań z odpowiedziami, które pomagały dzieciom zapamiętać rozmaite szczegóły. - Od października uczyliśmy się do konkursu, na okrągło, po troszeczkę. Spotkania odbywały się w szkole. Przed konkursem dziewczyny przychodziły wcześniej, żeby wspólnie powtórzyć materiał - opowiada s. Consolata.

Zielone krasnoludki w różowym świecie   Julia Świerc z katechetką s. Consalatą Ratuszny Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Gimnazjaliści oprócz Dziejów Apostolskich czytali Listy św. Pawła. - W konkursach wiedzy religijnej biorę udział od VI klasy szkoły podstawowej. Lubię atmosferę tych konkursów, lubię pogłębiać wiedzę biblijną, a przede wszystkim lubię poznawać historie zapisane na kartach Pisma Świętego - opowiada Piotr Glegoła z PG w Kolonowskiem, który zdobył 1. miejsce ex aequo z Zofią Sową z gimnazjum w Dębskiej Kuźni. - Po raz pierwszy przeczytałem w całości Dzieje Apostolskie. Dzięki temu dowiedziałem się, co działo się we wspólnocie Kościoła po Wniebowstąpieniu Pana Jezusa. Natomiast listy były trudną lekturą. Bardzo pomagała mi katechetka, s. Juranda Tokarska - mówi Piotr. Przyznaje, że udział w konkursie był dla niego ogromną radością, a zdobyta wiedza przyda mu się w życiu. Zainspirował się odwagą i nieugiętością św. Pawła, który zaniósł Ewangelię do pogan.

Na koniec rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. „Orędzie Matki Bożej z Fatimy ciągle aktualne: 1917-2017”. Jurorką była dr Halina Fleger, zajmująca się rysunkiem, grafiką, kolażem i malarstwem, która jest autorką plakatów artystycznych, wydawnictw teatralnych i scenografii.

Wydział Katechetyczny przeprowadził też kolejną edycję Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie, której zwycięzcy nagrody odebrali we wcześniejszym terminie.

- Najlepszym nauczycielem jest Pan Jezus, a jego uczniami są apostołowie. Taka relacja uczeń - mistrz jest ważna również w szkole - mówił bp Rudolf Pierskała, opowiadając o metodzie, jaką stosuje Pan Jezus, sięgając po słowo, obraz i gest. - Uczmy się od Niego – zachęcał bp Pierskała.

Podczas gali zagrał zespół kleryków z Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu.