Zabawa pomoże zdrowieć

Karina Grytz-Jurkowska Karina Grytz-Jurkowska

publikacja 29.08.2017 15:45

Od dziś w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym działa interaktywna sala zabaw, powstała dzięki współpracy z Fundacją Dr Clown i siecią sklepów SMYK.

Zabawa pomoże zdrowieć Młodzi pacjenci i... ordynator szybko zorientowali się jak kopać wirtualną piłkę i na oczach gości rozegrali pierwszy mecz. Przyznają, że mimo małej powierzchni boiska można się zmęczyć! Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Niewielka sala, przerobiona z podobnej do innych na oddziale pediatrii w opolskim szpitalu uniwersyteckim (dawniej WCM), wydaje się nieco większa dzięki kolorowym wzorom na suficie. Jednak zamiast łóżek pod ścianami leżą duże kolorowe klocki, materace na których moszczą się miękkie, pluszowe misie a na ścianach wiszą tablice do ćwiczeń rąk i stóp.

Przestrzeń na środku musi być pusta, bo główną atrakcją jest „Magiczny Dywan” firmy Funtronic, czyli projektor wyświetlający na podłodze multimedialne gry. To ta interaktywna podłoga z pakietem gier najbardziej zainteresowała małych pacjentów, ale także ich rodziców i gości, którzy przyszli na uroczyste otwarcie tego pomieszczenia (29.sierpnia).

- Najfajniejsza jest piłka nożna - mówią z zapałem najmłodsi goście, tuż po krótkim pokazie pokazującym działanie i możliwości projektora.

Wśród propozycji jest np. boisko z możliwością gry w piłkę nożną, dziecięce pianino, woda, nauka tenisa, baloniki czy gra z sympatycznym krecikiem, ale też ambitniejsze propozycje, jak np. rozpoznawanie planet Układu Słonecznego.

Zabawa pomoże zdrowieć   Oficjalne otwarcie zakończyło się grupowym zdjęciem "z noskami" Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość - Moje dziecko jest zachwycone, choć przed chwilą dopiero pierwszy raz tu weszło. To bardzo fajna rzecz i to nie tylko dla najmłodszych dzieci – przyznaje mama jednego z małych pacjentów. Inny sam mówi, że prócz piłki nożnej najbardziej podobają mu się tablice, na których zawieszone są ciekawe, dziwne przedmioty.

- Nasi mali pacjenci bawiąc się zapominają o chorobie, stresie i nudzie a to pomaga w ich powrocie do zdrowia. Sala ta została też zaprojektowana z myślą o rehabilitacji i rozwoju przebywających w placówce dzieci. Wprawdzie jest jeszcze biblioteka, świetlica, ale czasem po prostu już nie chce się czytać czy bawić smartfonem i to będzie kolejna propozycja – mówi Małgorzata Lis-Skupińska rzecznik prasowy USK.

Kącik stymulacji polisensorycznej dla pacjentów oddziałów dziecięcych został sfinansowany przez sieć sklepów SMYK, a pomysł ten zrealizowano we współpracy z Fundacją „Dr Clown” Regionu Opolszczyzna. Całość kosztów pokryły środki zebrane w czasie zeszłorocznej akcji urodzinowej marki SMYK i COOL CLUB.

Z sali będą mogli korzystać pacjenci oddziału pediatrii oraz (za zgodą ordynatora oddziału) najmłodsi przebywający na oddziałach chirurgii dziecięcej, laryngologii, okulistyki i ortopedii.