Wnosicie uśmiech Boga

ak

publikacja 10.10.2017 20:54

Stacje Opieki Caritas w diecezji opolskiej obchodzą 25-lecie działalności.

Wnosicie uśmiech Boga Bp Rudolf Pierskała głosi homilię Andrzej Kerner /Foto Gość

Dzisiaj (10 października) w Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śl. odbyła się uroczystość z okazji 25-lecia Stacji Opieki Caritas Diecezji Opolskiej. 10 października 1992 r. otwarto pierwszą ze stacji – w Dobrzeniu Wielkim. Obecnie w naszej diecezji działa ich 54. Ich działalność wspierana jest przez 59 samorządów woj. opolskiego i śląskiego.

Powstanie stacji, ich wyposażenie w sprzęt i samochody dla pielęgniarek, było ambitnym projektem, którego zrealizowanie stało się możliwe dzięki funduszom rządu niemieckiego dla mniejszości niemieckiej. – Dzięki mądrości i proroczej dalekowzroczności abp. Alfonsa Nossola ta pomoc została skierowana do wszystkich mieszkańców. Te dary nas nie podzieliły, bo myśmy je podzielili – podkreślił ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej.

Abp Alfons Nossol, który prowadził rozmowy na temat finansowania projektu z ówczesnym kanclerzem H. Kohlem i ministrem W. Scheuble, wspominał podczas uroczystości, że na forum konferencji Episkopatu miał trudności z uzyskaniem akceptacji dla projektu sieci stacji Caritas w diecezji opolskiej. – Mówiono mi: „To niesprawiedliwość w łonie polskiej Caritas. Opole ma mieć tyle dziesiątek stacji, a reszta kraju tylko jedną”. Były jeszcze inne zarzuty. Wtedy odpowiedziałem, że myśmy dostali te stacje Caritas ze względu na mniejszość niemiecką. „Chcecie mieć więcej stacji – bierzcie też mniejszość” – powiedziałem. I tego to już biskupi nie chcieli – mówił arcybiskup.

Głównymi bohaterkami uroczystości, w trakcie której podkreślano rolę stacji Caritas w pojednaniu Niemców i Polaków, były jednak pielęgniarki Caritas. Obecnie pracuje ich ok. 150, pod opieką mają ok. 13–15 tysięcy osób rocznie.

Wnosicie uśmiech Boga   Uczestnicy Mszy św. w kaplicy Sebastianeum Silesiacum Andrzej Kerner /Foto Gość – Kiedy zbliżacie się z czułością do cierpiących, do tych, którzy potrzebują opieki, wtedy wnosicie uśmiech Pana Boga w ich życie. Oni dzięki wam uśmiechają się. I więcej – robicie wtedy miejsce dla Pana Jezusa i pomagacie im łączyć cierpienie, chorobę i samotność z Jezusem. Przyczyniacie się do nadejścia Królestwa Bożego na tym świecie – mówił w homilii bp Rudolf Pierskała, który przewodniczył Mszy św. w intencji pracowników Caritas i ich podopiecznych. Mszę koncelebrowali księża odpowiedzialni za działalność Caritas w rejonach i dekanatach diecezji opolskiej. Licznie uczestniczyli delegaci samorządów, które obecnie współfinansują działalność stacji oraz pracownicy Caritas.

– Stary, chory człowiek staje się nieraz bezradny. To wy dla nich stajecie się nieraz jak dzieci i wnuki, stajecie się ich domownikami. Oni czekają na was jak na swoje dziecko, swojego wnuka. Zawiązuje się rodzinna relacja. I to jest właśnie Królestwo Boże. Więcej – pomagacie im myśleć o dobrym Ojcu Niebieskim. Że to cierpienie znoszone z Jezusem ma sens i przynosi ziemi bezpieczeństwo i pokój w sercu. Dlatego szczęśliwe są wasze oczy, że widzą to, co wy widzicie. I szczęśliwe są wasze uszy, że słyszą to, co wy słyszycie – mówił bp Pierskała.

Po Mszy św. wszyscy uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na obiad, po którym przemawiali goście: o. Hubert Matusiewicz OH, wicedyrektor Caritas Polska, Henryk Wróbel, wójt Dobrzenia Wielkiego, Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego, Toni Hammersheim z Caritas Niemiec, Sabine Haake, konsul RFN w Opolu, i abp Alfons Nossol. Marszałek wręczył ks. Drechslerowi honorowe wyróżnienie "Zasłużony dla województwa opolskiego" przyznane Caritas Diecezji Opolskiej. Na koniec dyrektor opolskiej Caritas wręczył podziękowania wszystkim samorządowcom.

Wnosicie uśmiech Boga   Konsul Sabine Haake i abp Alfons Nossol Andrzej Kerner /Foto Gość