Sacrum i uduchowienie w turystyce

ks. Tomasz Horak

publikacja 31.10.2017 08:30

Jak nicią tworzony szlak łączy polsko-czeskie pogranicze, pokazując kościółki, zabytki i ciekawe miejsca historii.

Sacrum i uduchowienie w turystyce   Niewielki kościółek na Szwedzkiej Górce do dziś przyciąga wiernych Archiwum prywatne 30 października w Zlatych Horach odbyła się prezentacja projektu turystycznego.

Projektowi unijnemu realizatorzy nadali wymiar głębszy – sakralny i duchowny. A więc pielgrzymkowy? Można tak powiedzieć. Dlatego broszura wydana przy tej okazji nosi tytuł "Przewodnik Pielgrzyma – Průvodce Poutníka".

Na obu krańcach proponowanej drogi leżą sanktuaria na Szwedzkiej Górce i nad Zlatymi Horami. Szwedzka Górka to teren gminy Korfantów, a parafii Przydroże Małe. Jest tam liczący prawie 300 lat kościółek wzniesiony na miejscu, gdzie niegdyś grzebano ofiary epidemii – co już wtedy uczczone zostało obrazem zawieszonym na drzewie. W czasie jednej z wojen Szwedzi (protestanci) zabawiali się strzelaniem do obrazu Matki Boskiej. Kule odbijały się od obrazu, raniąc bluźnierczych żołnierzy. Obraz wywieziono. Miejsce zostało, a w roku 1741 zbudowano niewielki, kształtny kościółek. Ludzie pielgrzymują tutaj do dziś. Drugiego sanktuarium zwanego "Maria Hilf" nad Zlatymi Horami – na terenie Republiki Czeskiej – prezentować nie trzeba, znane jest szeroko.

W ramach projektu kościółek na Szwedzkiej Górce otrzymał nowy dach. Wydany też został wielostronicowy trójjęzyczny folder ukazujący oba sanktuaria i inne miejsca w obszarze pomiędzy nimi. Trójjęzyczny, bo jesteśmy na terenie, na którym mieszkańcy mówią po polsku, po czesku, a niemiecki obcy nie jest. Odwiedzają te tereny także potomkowie dawnych mieszkańców z obszaru języka niemieckiego. A są to ziemie o starej, chrześcijańskiej i katolickiej tradycji. Żywej i bogatej. Pamiątką minionych czasów są liczne kościoły i kaplice. Wędrówka ich szlakiem zamienia się siłą rzeczy w pielgrzymkę, a co najmniej uduchowioną turystykę – takie słowa odnajdujemy na wstępie wspomnianej broszury.

Sacrum i uduchowienie w turystyce   Projekt się zakończył, dach będzie służył przez kolejne lata, a piękny szlak przyda się turystom już wiosną ks. Tomasz Horak /Foto Gość Prezentację i podsumowanie projektu zorganizowano w hotelu Praděd (Pradziad) w Zlatych Horach. Byli przedstawiciele miejscowej społeczności z ks. Marianem Banaszczykiem i ks. Miroslavem Horákem oraz parafii w Przydrożu Małym z ks. Karolem Wacholcem. Dokonania i treść projektu prezentowała jego koordynatorka Joanna Gach. Był poczęstunek. Goście otrzymali wspomnianą broszurę. Informację, jakie miejsca łączy - można też znaleźć na stronie internetowej www.parafiaprzydroze.org.