Pierwszy krok

Andrzej Kerner

|

Gość Opolski 03/2018

publikacja 18.01.2018 00:00

Ojciec Grzegorz Kramer SJ: – W życiu nie  chodzi o to, żeby nam było strasznie wygodnie.

▼	Jezuita z dziećmi podczas Mszy Świętej. ▼ Jezuita z dziećmi podczas Mszy Świętej.
Andrzej Kerner /Foto Gość

Jednym z kilkudziesięciu kościołów w Polsce, które oficjalnie włączyły się w inicjatywę „Msza za uchodźców” popartą m.in. przez prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, był opolski kościół jezuitów. 14 stycznia – w obchodzony po raz 104. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy – Mszy św. w intencji uchodźców i pomagających im przewodniczył o. Grzegorz Kramer SJ, proboszcz opolskiej parafii NSPJ. – Nie chodzi o to, byśmy dziś do Opola przyjęli milion uchodźców, ale chodzi najpierw o pierwszy krok. Byśmy o tych, których nie znamy, zaczęli myśleć inaczej: dobrze – powiedział w kazaniu o. Kramer, tłumacząc słowa modlitwy ze specjalnego formularza Mszy św. za uchodźców i wygnańców: „Boże, dla Ciebie nikt nie jest obcy i nikogo nie pozbawiasz swojej pomocy, wejrzyj łaskawie na uchodźców i wygnańców, na rodziny rozdzielone i rozproszone dzieci, pozwól im powrócić do ojczyzny, a nam daj serce czułe na potrzeby ubogich i przybyszów”.

Ojciec Kramer w kazaniu nawoływał do radykalnej wierności Ewangelii; ani raz nie pojawił się wątek polityczny. – Pozwolić sobie na zamieszkanie z kimś – to zrobić mu miejsce w swoim życiu. To nie sąsiad, którego można wyprosić z mieszkania, to ktoś, kto już zawsze będzie. Tak jest z Jezusem, ale i tak jest z tymi, którzy szukają pomocy. Chrześcijaństwo to nie relacja na dystans, ale bardzo radykalnie zmienione swoje życie, by zrobić miejsce dla Boga i człowieka. Zrobiliśmy z Kościoła enklawę dla takich samych jak my. Jezus działał inaczej – szedł do innych. Jeść z grzesznikami, nie ze swoimi – to jest sposób Jezusa. Bardzo trudny, bo łamiący moją naturalną potrzebę poczucia bezpieczeństwa, którą ładnie ubieram w szatki religijności – mówił proboszcz opolskiej parafii jezuitów.

Ponieważ była to Msza św. dla rodziców z dziećmi, o. Kramer wytłumaczył najmłodszym uczestnikom problem uchodźców i migrantów za pomocą ławki, na którą dosiadały się kolejne dzieci. – W życiu nie chodzi o to, żeby nam było tak strasznie wygodnie. Ale zobaczcie: przez to, że jest wam ciaśniej i niewygodnie, zmieściła się szósta osoba – tłumaczył o. Kramer.