Najpierw na kolana, potem do człowieka

Karina Grytz-Jurkowska Karina Grytz-Jurkowska

publikacja 17.02.2018 23:54

O Kościele według papieża Franciszka opowiadał opolanom bp Andrzej Czaja.

Najpierw na kolana, potem do człowieka Pierwszym prelegentem tegorocznych WWO był bp Andrzej Czaja, spotkanie moderował ks. prof. Marek Lis Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

To właśnie opolski biskup otwarł pierwszy z cyklu tegorocznych Wielkopostnych Wykładów Otwartych. Tym razem jego temat to „Papież Franciszek: 5 lat”.

- Tytuł jest dość oczywisty. Gdy dziecko kończy 5 lat, to już wiadomo, jaki będzie miało charakter, mniej więcej widać, jak będzie się zachowywać jako dorosły... 13 marca a więc w czasie tegorocznego Wielkiego Postu papież Franciszek skończy 5 lat – oczywiście jako papież i myślę, że to jest czas, aby się tej postaci przyjrzeć - tłumaczył prof. Marek Lis, organizator WWO.

To papież, który wywołuje bardzo duże zainteresowanie, z bardzo dalekiego kraju, wręcz z innego kontynentu, latynos, pierwszy papież – jezuita.

Bp Czaja, opolski ordynariusz, profesor i Wielki Kanclerz Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, eklezjolog, podczas wykładu omówił zagadnienie pt. „Papieża Franciszka wizja i odnowa kościoła”. Mocno eksponował kolejne punkty - o jedności, komunii, dorastaniu do świętości, misyjności i wierze.

Najpierw na kolana, potem do człowieka   Okazało się, że tematem cyklu - o papieżu Franciszku zainteresowało się wiele osób Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość - Każda wizja ma u podstaw pewną myśl, a potem wyrastającą z tej myśli wizję, czyli konkretne spostrzeżenia jak w dzisiejszych uwarunkowaniach świata i jednocześnie biorąc pod uwagę dzisiejszego adresata, konkretnego człowieka Kościół powinien funkcjonować - tłumaczył. I wymieniał podstawowe rysy wizji papieża: Kościół bliski, otwarty, bardziej zaangażowany misyjnie, pełen czułości w wyjściu na peryferie. Omawiał też pewne wytyczne ku odnowie Kościoła, cytując wprost papieża Franciszka i jego najważniejsze encykliki. I tak jak on odszedł od teoretycznej definicji Kościoła, pokazując go raczej za pomocą wielu obrazów. Było więc o Kościele wychodzącym, raczej poturbowanym i brudnym od wychodzenia na ulicę niż chorym z powodu zamknięcia, ubogim, ale też o największych jego usypiaczach, zaangażowaniu w kwestie społeczne i tym, jak odrzucić pokusę Kościoła ogarniętego szałem sukcesu.

„Jeśli Kościół nie służy zbawieniu, nie służy niczemu”, „Kościół to zaczyn Boży pośród ludzkości” „Jego zasadnicza wartość jest nie w tym, co ludzkie, ale w w tym, co od Boga”, "jeśli liczyć wiernych, to nie tych w kościele, ale tych, których nie ma, a mogliby być" - przytaczał myśli papieża Franciszka.

Wykłady odbywają się w kolejne soboty wielkiego postu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu przy ulicy Minorytów 4. Początek o godz. 15.00.

Najbliższy, 24 lutego, pt „Idea kultury spotkania w nauczaniu papieża Franciszka” wygłosi ks. prof. Kazimierz Wolsza.

Więcej w papierowym wydaniu Gościa Niedzielnego (Gość Opolski nr 8/2018).