Pięć Prawd Polaków

ak

publikacja 05.03.2018 19:08

W Opolu odbyły się uroczystości z okazji 80. rocznicy proklamacji 5 Prawd Polaków na Kongresie Polaków w Berlinie.

Pięć Prawd Polaków Mszy św. przewodniczył o. prof. Sebastian Jasiński OFM Andrzej Kerner /Foto Gość

- Dziś wielkie święto wszystkich, którzy utożsamiają się z dziedzictwem Związku Polaków w Niemczech i przesłaniem Pięciu Prawd Polaków spod Znaku Rodła - powiedział o. Miron Górecki, gwardian klasztoru franciszkanów w Opolu, witając zebranych na Mszy św. , którą rozpoczęto obchody 80. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła, które proklamowano na Kongresie Polaków w Berlinie 6 marca 1936 r.

Z tej okazji Senat RP w grudniu ubr. z inicjatywy senatora Jerzego Czerwińskiego ogłosił rok 2018 - Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła.

W kościele franciszkanów zgromadzili się działacze i sympatycy Związku Polaków w Niemczech, rodzina Rodła, poczty sztandarowe 12 opolskich szkół. Mszy św. przewodniczył o. prof. Sebastian Jasiński (delegat biskupa opolskiego), koncelebrował m.in. ks. prof. Marek Lis (reprezentujący Wydział Teologiczny UO) i ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry.

- Pięć Prawd, które nie tylko wyrysowały się w sercach ludzi żyjących w tamtych czasach, ale stały się dziedzictwem dla pokoleń. Obecność nasza tutaj jest potwierdzeniem tych prawd - powiedział w czasie kazania o. Jasiński.

O. Jasiński, biblista, wywiódł przywiązanie do Ojczyzny z postawy Jezusa.

- Tak bardzo dużo kosztowało Jezusa bycie wiernym patriotą swojej ojczyzny, swojej małej ojczyzny - Nazaretu. Jezus nieustannie dawał do zrozumienia - także w Jerozolimie - że jest Galilejczykiem. Poznawano Go po akcencie. Był wierny tradycji przodków. Nauczył się tej tradycji w domu rodzinnym - od Józefa i Najświętszej Maryi Panny - mówił kaznodzieja.

Franciszkanin przypomniał także, że wspólnotę braterską apostołów i uczniów Jezus „tak kształtował, aby nie byli szaleńczo zamknięci w nacjonalizmie, aby byli otwarci na wszystkich, aby mieli odwagę być dla innych nie tracąc nic ze swojej tożsamości”.

Po Mszy św. poczty sztandarowe i uczestnicy przemaszerowali pod pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Nysy oddało salwy honorowe. Młodzież z 80 zniczy ustawiła przed pomnikiem znak Rodła (symbol Związku Polaków w Niemczech, schematycznie oddający bieg Wisły i położenie Krakowa). Odśpiewano hymn Polski.

- Znak Rodła jest symbolem Polski XXI wieku, obok Orła Białego. Jesteśmy tu w przeddzień uroczystego proklamowaniu 5 Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Te prawdy są tutaj obecne - powiedział pod pomnikiem Tadeusz Szczyrbak z Wrocławia, inicjator i organizator opolskiej uroczystości przypominając Prawdy Polaków:1. Jesteśmy Polakami, 2. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci, 3. Polak Polakowi bratem, 4. Co dzień Polak Narodowi służy i 5. Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle .

Spod pomnika uczestnicy udali się do PSM I i II st. w Opolu gdzie wszystkich częstowano jubileuszowym tortem, a potem odbyła się część artystyczna: młodzież recytowała poezję patriotyczną, przypomniano historię Związku Polaków w Niemczech oraz znaczenie 5 Prawd Polaków.

Pięć Prawd Polaków   Uroczystość pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego Andrzej Kerner /Foto Gość