Usłyszeli bardzo szczegółowe pytania

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 18.04.2018 14:48

Poznaliśmy zwycięzców diecezjalnego etapu XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Usłyszeli bardzo szczegółowe pytania Od prawej: Łukasz Sbeczka, Magdalena Pieknik-Janiszewska, Katarzyna Kroker Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Tym razem uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wykazali się wiedzą o Księdze Psalmów oraz Listach św. Pawła do Galatów i do Filipian. Oczywiście wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem.

W ogólnopolskim finale, który odbędzie się 4 i 5 czerwca w Niepokalanowie, diecezję opolską będą reprezentowali: Łukasz Sbeczka z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu, Magdalena Pieknik-Janiszewska z PLO nr II w Opolu oraz Katarzyna Kroker z I LO w Kędzierzynie-Koźlu.

To właśnie ta trójka zdobyła najwięcej punktów w części ustnej zmagań diecezjalnych, które 18 kwietnia odbyły się na Wydziale Teologicznym UO.

Najpierw na kilkudziesięciu uczniów czekał test, a jego wyniki wyłoniły 7 osób, które o zwycięstwo zmierzyły się w części ustnej. Potrzebna okazała się dogrywka, gdyż o szóste i siódme miejsce w finałowej grupie walczyło troje uczestników z tą samą punktacją na teście.

W części ustnej wszyscy odpowiadali na ten sam zestaw trzech pytań. Mieli powiedzieć, w jakiej miejscowości Paweł sprzeciwił się postępowaniu Piotra, wyjaśnić, na czym polega budowa psalmu akrostychu oraz podać pięć znaczeń, co oznacza dosłownie termin biskup.

Usłyszeli bardzo szczegółowe pytania   Z pytaniami w części ustnej zmierzyła się siódemka uczestników Anna Kwaśnicka / Foto Gość

Już ta pierwsza tura wyłoniła zwycięzcę - Łukasza Sbeczkę, a w dogrywce o dwa kolejne miejsca zawalczyły Magdalena Pieknik-Janiszewska i Katarzyna Kroker. Do rozstrzygnięcia wystarczyło jedno pytanie.

- Wziąłem udział w tym konkursie, bo bardzo lubię zgłębiać wiedzę religijną. Jest to dla mnie interesujące. Zresztą już wcześniej brałem udział w innych konkursach religijnych - mówi Łukasz Sbeczka, pierwszoklasista. Pytany, czy czyta Pismo Święte, odpowiada: - Jestem ministrantem, lektorem i psałterzystą, więc sięganie do Pisma Świętego zdarza mi się bardzo często. A przygotowując się do konkursu, wieczorami zabierałem się za czytanie, starałem się zwracać uwagę na każdą ważną informację, która może pojawić się w pytaniach konkursowych. W teście dzisiaj najwięcej trudności sprawiły mi pytania o numery psalmów, a także niektóre słowa, które trzeba było wytłumaczyć.

Magdalena Pieknik-Janiszewska już przed rokiem brała udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej; wówczas zwyciężyła na szczeblu diecezjalnym. - Emocje związane z tym konkursem są wspaniałe. Dobrze wspominam Spotkanie Młodych z Biblią, w którym uczestniczyłam w Częstochowie, a także sam finał w Niepokalanowie. Dzięki tym spotkaniom poznałam wspaniałych ludzi - opowiada Magdalena. Pytana, co dzisiaj sprawiło jej największą trudność, podkreśla, że pytania były bardzo szczegółowe, a najtrudniejsze okazały się te, które usłyszała w części ustnej.

- Etap ustny bardzo mnie stresował - mówi też Katarzyna Kroker. - Od razu się przyznaję, że nie przeczytałam wszystkich Psalmów, ale nadrobię to przed finałem w Niepokalanowie. Szczęśliwie to, co udało mi się przerobić, było na teście. Byłam zadowolona po jego napisaniu - przyznaje. Zapytana, czy poza przygotowaniami do konkursu sięga po Biblię, odpowiada, że tak. - Między innymi czytając poprzez aplikację czytania mszalne na dany dzień. Czasem też spontanicznie otwieram Biblię, by fragment przeczytać - mówi.

W komisji konkursowej zasiadali bibliści ks. dr Andrzej Demitrów i dr Sebastian Malkusz oraz Mateusz Zbróg, wicedyrektor opolskiego oddziały Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

- Test obejmował z jednej strony bardzo rozległe zagadnienia, a z drugiej strony - bardzo szczegółowe. Opanowanie tak szerokiego materiału, czyli 150 psalmów oraz bardzo trudnych listów Pawłowych, dla młodzieży było bardzo wysokim progiem - podkreśla ks. Andrzej Demitrów. - Myślę, że nie dysponujemy jeszcze takim poziomem czytania Pisma Świętego, aby na tak szczegółowe pytania odpowiadać - dodaje.

- W czasie liturgii słuchamy słowa Bożego, które najczęściej jest odpowiedzią na indywidualne sytuacje w konkretnym momencie życia, w jakim jesteśmy. Natomiast w konkursie chodzi o wiedzę. Dlatego ważne jest, by przeczytać nie tylko fragmenty, które w liturgii są pewnym obrazem całości, ale poznać szerszy kontekst, a to wymaga przeczytania całego rozdziału czy całej księgi - wyjaśnia biblista.

Największą trudność finalistom sprawiło pytanie: w jakiej miejscowości Paweł sprzeciwił się postępowaniu Piotra? Większość wskazała na Jerozolimę, a - jak podkreśla ks. Demitrów - chodziło o Antiochię, której nikt nie wskazał. Sporo problemów sprawiło też pytanie o znaczenie słowa „biskup”. - Uczestnicy bardziej skoncentrowali się na pełnionej przez biskupa funkcji niż na dosłownym znaczeniu terminu. Słowo „episkopos” znaczy stróż, nadzorca, opiekun. A młodzież odpowiadała bardziej od strony tego, jak postrzega biskupa, czyli jako pasterza, posłańca Bożego - podsumowuje ks. Demitrów.

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej organizuje Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.