Nocny spektakl o życiu patrona miasta i ojczyzny

k

publikacja 21.04.2018 11:30

Uliczny spektakl "Rzecz o św. Wojciechu" w wykonaniu Teatru A na schodach kościoła "na górce".

Nocny spektakl o życiu patrona miasta i ojczyzny Scena z "Rzeczy o św. Wojciechu" Andrzej Kerner /Foto Gość

Widowisko uliczne oparte o wybrane fragmenty życiorysu św. Wojciecha - patrona Polski i Opola - rozpoczęło II Święto Wojciechowe w Opolu. Miejsce spektaklu w wykonaniu gliwickiego Teatru A było oczywiste - schody kościoła "na górce", czyli kościoła pw. MB Bolesnej i św. Wojciecha, do których prowadzi ul. św. Wojciecha. Zgodnie z legendą, to właśnie tutaj nauczał św. Wojciech podczas pobytu w Opolu.

"Rodzi się purpurowy kwiat ziemiom czeskim. Wielkich rodziców większy jeszcze syn, złote jabłko wyrosło z szlachetnych gałęzi: przyszło na świat pacholę o pięknej twarzy, lecz piękniejszym jeszcze duchu, o imieniu Wojciech, a to imię przetłumaczone znaczy »pociecha wojska«" - tymi słowami, zaczerpniętymi z żywota św. Wojciecha, rozpoczęło się po zmroku 20 kwietnia niezwykle sugestywne, malownicze i poruszające widowisko.

Po raz pierwszy "Rzecz o św. Wojciechu" zaprezentowana została w Gnieźnie, podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. W Opolu spektakl został nieco zmodyfikowany - dodana została scena o nauczaniu św. Wojciecha w Opolu. Pojawił się wtedy motyw wody (chrzcielnej), która daje życie.

W spektaklu, obok aktorów teatru, grali także młodzi wykonawcy z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu. Przedstawienie oglądało kilkuset opolan, w tym bp Andrzej Czaja. Nawet małe dzieci były oczarowane widowiskiem, w którym ruch, słowo (oszczędne), taniec, muzyka, ogień i dym nadawały niezwykłego wyrazu scenom z życia świętego męczennika.

Finałowa - akrobatyczna w formie - scena, w której najpierw po czerwonej szarfie bohater wspina się w tanecznych ruchach w górę, by ostatecznie "spocząć" otulony białym płótnem u szczytu, niedwuznacznie wskazywała na wybitną rolę św. Wojciecha w historii Polski i zakładaniu jej duchowych fundamentów. Nie da się ukryć, że prowokowała także pytania o naszą wierność przesłaniu pełnego dramatycznych zwrotów, wiernego Chrystusowi aż do krwi, życia św. Wojciecha, syna ziemi czeskiej, patrona Polski.

W poniedziałek (23 kwietnia), w liturgiczne wspomnienie św.Wojciecha, Mszy św. odpustowej (godz. 18) w kościele "na górce" będzie przewodniczył biskup gliwicki Jan Kopiec.

Nocny spektakl o życiu patrona miasta i ojczyzny   Finał spektaklu zaprezentowanego na schodach opolskiego kościoła "na górce" Andrzej Kerner /Foto Gość