Bóg jest w nich

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 21.05.2018 11:50

Dzięki blisko setce dzieci niedzielne popołudnie w winowskiej parafii Ducha Świętego było rozśpiewane i roztańczone.

Bóg jest w nich "Taki duży, taki mały może świętym być!" Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Przez cały weekend stolica Opolszczyzny tętniła muzyką i zabawą za sprawą Dni Opola, ale z równie wielką mocą i siłą wybrzmiał koncert, na który w niedzielne popołudnie zjechały do Winowa rodziny z dziećmi. Był to już 2. Dziecięcy Koncert Uwielbienia i - tak jak przed rokiem - odbył się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego na błoniach pomiędzy winowskim kościołem parafialnym a sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.

- Wokół Koncertu Uwielbienia i opolskich Wieczorów Uwielbienia zgromadziły się rodziny z małymi dziećmi. Zobaczyliśmy w tym duży potencjał, który można zagospodarować. I okazało się, że rodziny chciały w to wejść - mówi ks. Eugeniusz Ploch, proboszcz parafii Ducha Świętego w Winowie. - Mamy tu piękne miejsce, przyjazne dla rodzin, dlatego zdecydowaliśmy się, żeby to wydarzenie zorganizować właśnie tutaj w uroczystość Zesłania Ducha Świętego - wyjaśnia ks. proboszcz.

Za wydarzeniem stoją Mirek i Magda Kopyto zaangażowani w ekipie Opolskich Wieczorów Uwielbienia, a także wielu darczyńców i sponsorów. - Jestem pełen wdzięczności dla rodziców, którzy powierzyli nam swoje dzieci, przywożą je na próby, uczą piosenek. Dzieci śpiewają różnie. Czasem ktoś nie trafi w dźwięki. Ale nie to jest najważniejsze. Trzeba uwolnić w małych dzieciach chęć śpiewu, bycia razem - podkreśla ks. Ploch.

I tak, przez ponad godzinę, w centrum były ubrane na biało mniejsze i większe dzieci. Było ich około 90. Cała grupa przekracza setkę, ale niektóre maluchy tego dnia miały uroczystość Pierwszej Komunii Świętej i zaśpiewają dopiero w kolejnych koncertach.

Najkrócej można napisać, że dzieci były rozśpiewane, roztańczone, uśmiechnięte. - Przeżywam ten koncert tak, że nie tylko słucham, ale też patrzę. Kiedy widzę radość dzieci, ich szczęście, to myślę sobie, że to przecież Bóg jest w nich - mówi ks. Ploch.

A przed sceną? Na samym przedzie spora armia rodziców uzbrojonych w aparaty, kamery i smartfony, robiących pamiątkowe zdjęciach i nagrywających filmiki. Wielu śpiewało razem z dziećmi. Wznosiło ręce, a nawet skakało, kiedy ze sceny rozbrzmiewał hit Małego TGD „Góry do góry”.

Bóg jest w nich   - Jestem pełen wdzięczności dla rodziców, którzy powierzyli nam swoje dzieci, przywożą je na próby, uczą piosenek - mówi ks. Eugeniusz Ploch Anna Kwaśnicka /Foto Gość - To był dobry czas. Koncert minął mi bardzo szybko i intensywnie. Atmosfera była radosna, a moją rolą było to, by cały czas dzieci mobilizować i podkręcać. Pomagała mi w tym córka Kasia - mówi Mirek Kopyto.

- Dużo radości było nie tylko w dzieciach, ale też w ich rodzicach, co mogłam odczuwać stojąc przed scenę - dopowiada Magda Kopyto. I mówi: - Celem tego koncertu jest przede wszystkim uwielbienie Pana Boga. Chcieliśmy, żeby dzieci poznały modlitwę uwielbienia całym ciałem, całym sobą. Niewiele jest miejsc, w których dzieci mogą nauczyć się właśnie takiej modlitwy.

Pół godziny po koncercie na błoniach wciąż pozostało jeszcze wiele rodzin. Kolejka za watą cukrową wcale się nie zmniejszała. Maluchy biegały pomiędzy rozmawiającymi rodzicami. - To dla ludzi okazja do spotkania w świąteczne popołudnie - mówi ks. Ploch.

- A dzięki próbom i koncertom budują się fajne relacje zarówno między rodzicami, jak i między dziećmi. Jestem ten pozytywnie zadziwiony, że są ludzie, z którymi kiedyś miałem kontakt, a teraz po kilku latach spotykamy się właśnie na płaszczyźnie Dziecięcego Koncertu Uwielbienia - podkreśla Mirek Kopyto.

- Rodzice chętnie włączają się, pomagają nam. Są niezwykle uczynni. To bardzo cieszy - dodaje jego żona. I podkreśla, że podczas koncertu kolejni rodzice podchodzili i pytali, w jaki sposób mogą zapisać swoje dzieci, żeby zaśpiewały w kolejnych koncertach.

W najbliższym czasie małych wokalistów usłyszymy w Boże Ciało podczas Koncertu Uwielbienia, który w parku na os. Armii Krajowej w Opolu rozpocznie się o 19.00. A także w sobotę 23 czerwca podczas Bożego Weekendu.