Gotyk przywrócony

kgj

|

Gość Opolski 23/2018

publikacja 07.06.2018 00:00

Prace w północnej nawie zakończone. A odsłonięte cegły pokazują piękno budowli.

– Te mury są teraz jak otwarta księga historii  – mówi ks. Klinger. – Te mury są teraz jak otwarta księga historii – mówi ks. Klinger.
Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Rusztowania przeniosły się już na stronę południową. – Od początku października ubiegłego roku do maja udało się, korzystając z funduszy z RPO, całkowicie poddać renowacji ścianę i sklepienie północnej nawy katedry. Za własne środki skuliśmy też tynk z filarów północnych. Zabezpieczyliśmy je i teraz będą czekać, aż znajdą się pieniądze na ich renowację. Wcześniej uda się odnowić filary południowe, bo parafia ma już na to dotację z Sejmu i urzędu miasta Opola. Koszt renowacji całego wnętrza to ok. 5 mln zł – tłumaczy ks. Waldemar Klinger, proboszcz katedry. Regotyzacja sprawiła, że świątynia nabrała zupełnie innego charakteru.

– Po skuciu tynków na ścianie zarysowały się przepiękne rysunki murów – od późnoromańskich, przez gotyckie aż do przebudowań barokowych. Te różnice widać po wielkości, ukształtowaniu i ułożeniu cegieł. Widać też, gdzie kiedyś kończył się kościół – cegłówki wychodzą tam ze ściany w kierunku środka. Ukazało się wiele ciekawych przemurowań na przykład po dawnych oknach, które pokazują zmianę aranżacji świątyni. Odkryliśmy też zamurowane przez wieki sakrarium – wnękę przy posadzce wys. ok. 0,5 m, służącą do utylizacji wody święconej, wina, wody po praniu bielizny kielichowej – wymienia ks. Klinger.

Ze sklepienia nie skuwano tynku, gdyż ożebrowania łuków są zbyt delikatne i groziłoby to ich uszkodzeniem. Upodobniono go więc tylko do historycznego wyglądu, rysując fakturę cegły. Na ścianie pozostały też pochodzące z lat 60. ub. wieku sgraffita przedstawiające dzieje drzewa Krzyża Świętego. Przy okazji odnowiono epitafia dawnych opolskich mieszczan wmurowane w ściany. Odkurzenie ich i nasączenie środkiem konserwującym wydobyło z nich piękne barwy. Podświetlone opowiadają teraz różne sceny biblijne.

Remont wnętrza potrwa co najmniej do końca 2019 roku, a na wsparcie renowacji (także murów zewnętrznych) organizowane są kolejne koncerty charytatywne. Na najbliższym, 20 czerwca, wystąpią Natalia Kukulska, Cello Brothers, TGD.

Szczegóły na: www.wk.diecezja.opole.pl.