Z kulturą o niepodległości

ak

publikacja 30.06.2018 09:57

Dziewiąta opolska Noc Kultury na biało-czerwono.

Z kulturą o niepodległości "Strefa Niepodległości" na ul. Koraszewskiego Andrzej Kerner /Foto Gość

To jak zwykle była noc niezwykła. Tysiące ludzi przemierzających miasto, by uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych. Różnego zresztą rodzaju i wagi. Od puszczania baloników z życzeniami dla Polski w stulecie odzyskania niepodległości, po koncert muzyki chóralnej.

- Wzięliśmy foldery, wsiedliśmy na rowery i jeździmy sobie od miejsca do miejsca. Tak dla relaksu - mówi Kazimierz Galla z dzielnicy generalskiej.

Warsztaty, zabawy, gry miejskie, koncerty, wystawy, happeningi, spotkania autorskie, projekcje filmów. W 36 miejscach miasta.

Panowie w mundurach armii niemieckiej z I wojny światowej i francuskich sił rozjemczych podczas plebiscytu pogodnie przechadzali się po rynku i okolicach, rozdając ulotki „100 lat Niepodległej”. Niemal wszędzie widać było jednak ułanów oraz oczywiście marszałka Piłsudskiego.

Patriotyczne śpiewy na ul. Koraszewskiego - w wykonaniu zespołów śpiewaczych oraz amatorów („patriotyczne karaoke”). Skojarzenia z Niepodległą wypisywane na tablicach - „Kochana rodzina”, „Kraj dla wszystkich” te utkwiły mi najbardziej. A do tego koleżanki i koledzy z radia Doxa w strojach staropolskich prowadzący muzyczną i zabawową „Strefę Niepodległości”.

W czasie tegorocznej edycji Nocy Kultury ogłoszono także wyniki internetowego plebiscytu na najciekawszy obiekt powojennej architektury Opola.

Zwyciężył w tym konkursie gmach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II. Na siódmym miejscu został sklasyfikowany kościół pw. Przemienienia Pańskiego na osiedlu Armii Krajowej.

Z kulturą o niepodległości   Plener malarski "100 lat Niepodległej" przy dawnych murach obronnych Opola. Andrzej Kerner /Foto Gość