Dwa znaczki pocztowe o Kędzierzynie-Koźlu

k

publikacja 31.08.2018 18:10

Nominały: 2,60 i 3,20. Upamiętniają stulecie kędzierzyńskiej parowozowni.

Dwa znaczki pocztowe o Kędzierzynie-Koźlu Specjalna przesyłka filatelistyczna dotarła na dworzec PKP w Kędzierzynie-Koźlu Andrzej Kerner /Foto Gość

W piątek 31 sierpnia o 10.48 na peron trzeci dworca kolejowego w Kędzierzynie-Koźlu przyjechał pociąg z Opola, którym przywieziono specjalne przesyłki filatelistyczne. Dzisiaj bowiem w obrót pocztowy wchodzą dwa znaczki upamiętniające stulecie parowozowni w Kędzierzynie-Koźlu.

– Nasze miasto powstało i rozwinęło się dzięki kolei – przypomniała prezydent Sabina Nowosielska. – Dawniej kolej była głównym środkiem transportującym listy i przesyłki pocztowe. Dlatego przy dworcach kolejowych powstawały urzędy pocztowe, były specjalne wagony pocztowe etc. – powiedział Sylwester Brząkała, dyrektor Przewozów Regionalnych Opole. Trzecim transportującym przesyłkę był Jan Chabraszewski, wicedyrektor regionu opolskiego Poczty Polskiej.

Na znaczkach prezentowane są dwa parowozy: Ty 42 (nominał 3,20 zł) i TKt 48 (nominał 2,60). W holu dworca można było nabyć zarówno nowe znaczki (dostępne będą również w powszechnej sprzedaży), jak specjalne karty pocztowe, ostemplować je okolicznościowym datownikiem, jak i obejrzeć wystawę przygotowaną przez kędzierzyńskich filatelistów, których staraniem Poczta Polska wydała znaczki z parowozami. Pokazane na niej są m.in. przesyłki pocztowe wychodzące z Kędzierzyna-Koźla (czyli do roku 1934 z Kandrzina, potem z Heydebrecka, od 1945 z Kędzierzyna, a potem z Kędzierzyna-Koźla).

- To naprawdę ciekawe wydarzenie i historyczna okoliczność – powiedział Mariusz Mokrzycki, filatelista i miłośnik historii, który przyjechał z Prudnika.

Dwa znaczki pocztowe o Kędzierzynie-Koźlu   Znaczki upamiętniające 100 lat kędzierzyńskiej parowozowni Andrzej Kerner /Foto Gość