Młodzi w Kościele

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 01.09.2018 09:01

Trwa młodzieżowy dzień wspólnoty, podczas którego rodzi się oazowy dar modlitwy młodzieży za księdza biskupa i diecezję.

Młodzi w Kościele Obiad na trawie Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Już dziś, czyli w pierwszą sobotę września odbędzie się Diecezjalny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie, w którym wezmą udział członkowie gałęzi rodzinnej i młodzieżowej. Spotkanie w parafii Przemienienia Pańskiego w Opolu rozpocznie się o 11.00. Będzie czas świadectw, będzie też Eucharystia i agapa.

A już od piątku swój dzień wspólnoty ma młodzież oazowa. Mieli wspólną Eucharystię, dzielenie w małych grupach czy namiot spotkania, spali w salkach domu katechetycznego.

- Zebraliśmy młodzież Ruchu Światło-Życie, aby podzielili się między sobą doświadczeniem rekolekcji, które przeżyli w wakacje, i aby przez modlitwę spotkali się z żywym Bogiem. Jest to też czas spotkania, czas umocnienia relacji oraz nawiązania nowych - mówi prowadzący spotkanie ks. Mateusz Mytnik.

W wakacje odbyły się dwa turnusy Oazy Nowej Drogi dla młodszej młodzieży oraz dwa turnusy Oazy Nowego Życia - po jednym pierwszego i drugiego stopnia.

- Podczas rekolekcji odkrywamy, czym jest relacja do drugiego człowieka, zwłaszcza do najbliższych, po to, żeby budując te relacje, móc wzrastać - opowiada ks. Łukasz Michalik, który w Ochotnicy Dolnej poprowadził II stopień Oazy Nowej Drogi. Wzięło w nich udział 40 młodych ludzi od ostatnich klas szkoły podstawowej po początkowe klasy szkoły średniej. Była też 13-osobowa ekipa animatorów.

- Podczas tych rekolekcji był taki moment, w którym uczestnicy pisali listy do rodziców. Potem te listy wysłaliśmy. Rodzice opowiadali, że kiedy je czytali, to mieli oczy we łzach - mówi ks. Michalik.

Przyznaje, że atmosfera turnusu była bardzo radosna, bo uczestnicy byli pełni radości. - Byli też mocno zdyscyplinowani, chętnie podejmowali wszystko to, do czego ich zapraszaliśmy. Ta młodzież wiedziała czego chce, po co przyjechała na rekolekcje. Byłem tym bardzo mile zaskoczony - uśmiecha się ks. Michalik.

W tych rekolekcjach uczestniczyły m.in. Julia Pękalska i Zuzia Miłek z Krapkowic. To ich pierwsze rekolekcje oazowe.

- Miałyśmy wewnętrzną chęć, żeby pojechać. Już rok temu chciałyśmy, ale termin pokrył się z innym wyjazdem - opowiadają. - To było 17 dni życia we wspólnocie, mieszkania troszkę jakby na uboczu i to z osobami, które widzimy pierwszy raz w życiu. A po kilku dniach już tak mocno się ze sobą zżyliśmy, że później bardzo trudno było nam się pożegnać i wrócić do domów - przyznają.

- Jednym z elementów naszego dnia wspólnoty były małe grupki, w których młodzi dzielili się przeżyciem tegorocznych wakacji. W tych grupkach rozmawiali też o tym, jak oni - jako młodzi ludzie - mogą angażować się w Kościół - opowiada ks. Mytnik. I wyjaśnia: - Przygotowujemy nową inicjatywę „Dar modlitwy młodzieży oazowej za księdza biskupa i diecezję”. Chcemy przez cały rok codziennie modlić się w tej intencji fragmentem modlitwy do Matki Bożej Opolskiej oraz dziesiątką Różańca, a raz w miesiącu przyjąć Komunię św. w intencji księdza biskupa i diecezji.

Przez cały dzień wyłożona była lista, na którą mogli wpisać się ci, którzy są gotowi podjąć się modlitwy. - Już jestem zapisany. Myślę, że to bardzo fajna inicjatywa, że młodzież może modlić się za swojego biskupa, a on o tym wie. Myślę, że to wzbogaci naszą wiarę, przecież co dnia będziemy modlić się dziesiątką Różańca, a to na pewno umocni naszą relację z Maryją - mówi Szymon Sklorz ze Strzelec Opolskich, który w wakacje uczestniczył w II stopniu ONŻ.

W spotkaniu, które odbywa się pod hasłem „Młodzi w Kościele”, bierze udział 71 osób: uczestników i animatorów. Piątkowy dzień zakończyła wieczorna adoracja Najświętszego Sakramentu i pogaduchy. Dziś trwa przygotowywanie do Diecezjalnego Dnia Wspólnoty.


Więcej o wakacyjnych doświadczeniach młodzieży oazowej napiszemy w „Gościu Opolskim” nr 36/2018.