Chcemy, żeby teatr żył

k

publikacja 05.09.2018 20:11

Plany Teatru im. Jana Kochanowskiego w nowym sezonie. W piątek premiera spektaklu Woody Allena „Zagraj to jeszcze raz, Sam”.

Chcemy, żeby teatr żył Anna Karoń (P), wicedyrektor teatru, Norbert Rakowski (C), dyrektor teatru i Stanisław Rakoczy (L), wicemarszałek województwa Andrzej Kerner /Foto Gość

– To będzie naprawdę nowa jakość teatru – powiedział Norbert Rakowski, dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, opisując przebudowę i modernizację, jaką przejdzie budynek teatru w ciągu najbliższego roku, podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Zaprezentowano podczas niej plany artystyczne, organizacyjne i inwestycyjne na zaczynający się w piątek nowy sezon artystyczny.

Budynek od 40 lat nie przechodził gruntownego remontu. – Czeka nas największa inwestycja w historii teatru. Chcemy również w ten sposób zachęcić wszystkich mieszkańców regionu, nie tylko Opola, by teatr odwiedzali – powiedział Stanisław Rakoczy, wicemarszałek województwa odpowiedzialny za kulturę.

W opolskim teatrze zmieni się m.in. elewacja, budynek będzie klimatyzowany, otrzyma nową wentylację i elektroakustykę. Na razie rozpisany jest przetarg na wykonanie robót. Ich szczyt budowlany przewidywany jest na kwiecień i maj przyszłego roku. Teatr będzie najprawdopodobniej zamknięty od maja do sierpnia 2019 r. W tym okresie dyrekcja planuje spektakle wyjazdowe, w ośrodkach kultury naszego województwa.

W celu zbliżenia Teatru do widza w nowym sezonie będzie można (z niektórych miejscowości, jak: Niemodlin, Krapkowice, Kluczbork, Ozimek, Strzelce Opolskie, Dobrzeń Wielki) dojechać autobusem PKS na wybrane spektakle i otrzymać bilety w promocyjnych cenach. Promocją opolskiego teatru będzie również jeden… pociąg Przewozów Regionalnych, który będzie nosił imię teatru. Obok niego na regionalne trasy wyruszy także skład „Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera”. Inną nowością będzie Karta Teatromana (zniżki, lepsze miejsca na widowni, darmowe wejściówki na wybrane spektakle).

– Chcemy, żeby teatr żył. Mamy widza, to najbardziej cieszy – powiedział N. Rakowski.

Sezon artystyczny rozpocznie premiera „Zagraj to jeszcze raz, Sam” Woody’ego Allena w reż. Arkadiusza Buszko – w piątek 7 września. Tydzień później (w sobotę 15 września) kolejna premiera – również komedia – „Przyszedł mężczyzna do kobiety”. Natomiast 6 października na deskach Kochanowskiego wystawiona zostanie inscenizacja „Romea i Julii” W. Szekspira (reż. Atilla Keresztesz). Wśród nowych propozycji scenicznych znajdą się również „Grotowski – non-fiction” (koprodukcja z Teatrem Współczesnym we Wrocławiu) i spektakl roboczo zatytułowany „Balladyna /Córka powietrza” – również koprodukcja, tym razem z Instytutem Polskim w Madrycie (premiera w marcu 2019).

Więcej na temat nowych propozycji teatru TUTAJ