Plac pełen niezwykłości

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 06.09.2018 14:14

Darek Kucharek odebrał klucze od prezydenta Opola. Po raz osiemnasty odbywają się Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych.

Plac pełen niezwykłości "Jarmark niezwykłości. Opolskie 2018" odbywa się na placu Wolności w Opolu Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Dwudniowa impreza, która odbywa się po raz osiemnasty, powstała, by poruszyć opolskie środowisko osób niepełnosprawnych, by ukazać pełne człowieczeństwo tych, którzy żyją z niepełnosprawnością fizyczną bądź intelektualną, by w mieście mogli wejść do każdego sklepu, wjechać do każdej instytucji.

- Robimy to wszystko dla naszego środowiska, robimy to w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Tak naprawdę robimy to dla siebie, bo w każdej rodzinie jest osoba niepełnosprawna, bo każdego z nas dotyczy niepełnosprawność chwilowa, czasowa albo dłuższa. Statystyki podają, że 13 procent społeczeństwa jest dotkniętych niepełnosprawnością - mówił ze sceny na placu Wolności Janusz Stasiak, jeden z inicjatorów imprezy.

Wyjaśnia, że na przestrzeni lat towarzyszy im hasło „Bądź z nami, żyj z nami”. - Żyj z nami jak z normalnymi ludźmi, a nie chowanymi w czterech ścianach - podkreśla Janusz Stasiak.

Był opolski hejnał, było przekazanie kluczy do bram miasta. W tym roku z rąk prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego odebrał je 18-letni Darek Kucharek, młody poeta. Jest autorem ponad 100 wierszy, które w ciepły sposób mówią o równości ludzi.

Plac pełen niezwykłości   Darek Kucharek odebrał klucze od prezydenta miasta Anna Kwaśnicka /Foto Gość

- Bardzo się z tego cieszę, że tutaj jesteśmy. Gratuluję i dziękuję tym z państwa, którzy od 18 lat konsekwentnie angażują się w organizację Opolskich Dni Osób Niepełnosprawnych, ale też w ciągu roku systematycznie współpracują ze środowiskiem osób, które potrzebują nieco więcej opieki - powiedział Arkadiusz Wiśniewski, prezydent miasta Opola. - Staramy się na co dzień, żeby Opole było waszym miastem, żebyście czuli się tutaj jak u siebie, czuli się doceniani, zauważeni, a przede wszystkim mogli się realizować - podkreślił.

- Jednoczy nas jeden cel - integracja środowiska osób niepełnosprawnych i wszystkich, którzy chcą na rzecz tego środowiska działać. Myślę, że dajemy temu wyraz poprzez stałą współpracę. Mamy wspólne cele, wspólne osiągnięcia. W samorządach jesteśmy po to, abyśmy z wami współdziałali, abyśmy wsłuchiwali się w wasz głos i abyśmy adekwatnie do tych potrzeb mogli działać - mówił Roman Kolek z zarządu województwa opolskiego.

W spotkaniu bierze udział 28 środowisk z Opola i całego województwa. Podczas „Jarmarku niezwykłości. Opolskie 2018”, przez dwa dni można zakupić rozmaite rękodzieła - obrazy, wyszywanki, anioły, skrzyneczki, kubeczki, ramki i wiele innych. Działają też poradnie i punkty informacyjne. Bezpłatnie można zbadać poziom cukru i ciśnienie krwi.

Z kolei w piątek w Ratuszu odbędzie się forum medyczne pt. „Polityka rehabilitacji i zatrudnienia osób niepełnosprawnych”. Rozpoczęcie o 12.00.

Organizatorem Opolskich Dni Osób Niepełnosprawnych od początku jest Wojewódzkie Towarzystwo Walki z Kalectwem we współpracy z władzami samorządowymi miasta i województwa.