Fundamentem jest zaufanie

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 08.09.2018 11:55

- Naszym zadaniem jest rodzić wiarę w uczniach, a nie tylko dawać im dobre samopoczucie i piękne przeżycia - mówił bp Rudolf Pierskała do opolskich katechetów.

Fundamentem jest zaufanie Bp Rudolf Pierskała przewodniczył Mszy św. podczas Dnia Katechety i Nauczyciela Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Dzień Katechety, po raz drugi przeżywany jako Dzień Katechety i Nauczyciela, rozpoczął się Mszą św. w kościele seminaryjno-akademickim. Przewodniczył jej bp Rudolf Pierskała.

W homilii biskup przekonywał, że katecheci mają "duchowo rodzić wierzących uczniów". Zaznaczał, że dzieje się to przez przekazywanie wiedzy religijnej, ale to nie wszystko, bo ta wiedza ma przecież prowadzić do wiary.

W święto Narodzenia NMP, wskazując na postawę Maryi, bp Pierskała mówił też o znaczeniu zaufania, które nazwał fundamentem relacji między wychowankiem a wychowawcą.

- Naszym zadaniem jest najpierw zrobić mały krok wiary w stronę Boga, zaufać, uwierzyć, że ci moi uczniowie mogą być wierzącymi uczniami, że ci moi uczniowie przez moją posługę mogą zbliżyć się do Boga. To nie jest takie proste. Potrzebne jest najpierw zaufanie do Boga, a potem też do uczniów i współpracowników - wskazywał.

- Czy jesteście wierzącymi w Boga naprawdę? Czy ufacie Panu Bogu naprawdę? Dlaczego to mówię… Bo nieraz zbyt mocno wierzymy we własne możliwości, a także środki i pomoce, które mamy. Wydaje nam się, że jeśli wszystkie urządzenia wykorzystamy, to uczeń już musi to przyjąć, uwierzyć, zrozumieć - przestrzegał bp Pierskała i mówił, że trzeba bardziej wierzyć Bogu niż laptopom i multimedialnym prezentacjom.

Zdaniem biskupa, uczniowie mogą być zachwyceni po lekcji religii, a katecheta może mieć dobre samopoczucie, ale nie to jest celem. - Naszym zadaniem jest rodzić wiarę w uczniach, a nie tylko dawać im dobre samopoczucie i piękne przeżycia - wskazywał cel.

Czego jest za mało? Co jest potrzebne? - Świadectwo życia, dobry przykład, poświęcenie, wierność, empatia, modlitwa wzajemna, przebaczenie, wyrozumiałość i najważniejsze czyli spotkanie nauczyciela i ucznia. Tak się buduje relacje, tak się buduje zaufanie. Wtedy stanie się też to, że dla Boga nie ma nic niemożliwego. Wtedy będziemy rodzić wiarę w uczniach. Wiedzę zapomną, ale jak nawiążemy z nimi dobrą relację i poprowadzimy ich do wiary, to to zostanie na całe życie. Bez spotkania nie ma zaufania - mówił biskup. Zakończył homilię potrójnym zawołaniem: „Jezu, ufam Tobie”.

W południe rozpocznie się wykład „Piękno we mnie - z wiarą do sukcesu”, który wygłosi gość specjalny spotkania. Jest nim Lena Bröder, Miss Niemiec 2016, która jest nauczycielką religii.

Spotkanie katechetów i nauczycieli zakończą komunikaty Wydziału Katechetycznego, który jest organizatorem wydarzenia.

Czytaj także: