Kromka, która otwiera oczy

Karina Grytz-Jurkowska Karina Grytz-Jurkowska

publikacja 21.09.2018 16:03

Chlebem i drożdżówkami młodzi wolontariusze częstowali przechodniów na ulicach Opola.

Kromka, która otwiera oczy   - Każdy impuls, który mobilizuje nas w stronę choćby małej dobroczynności, jest ważny - podsumowuje Artur Wilpert z młodzieżą z SKC przy LO nr 2 w Opolu Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Akcją „Kromka chleba dla sąsiada” Caritas promuje projekty żywnościowe – dożywianie, przedświąteczne zbiórki żywności. Informuje o tym, jak można się w nie włączyć, a także w razie czego podpowiedzieć potrzebującym, gdzie jest udzielana pomoc i w jakiej formie. Ale przede wszystkim ma uwrażliwiać na potrzeby drugiego człowieka.

– Pomoc żywnościowa zajmuje w strukturach Caritas znaczące miejsce. Tak było od zawsze, od czasu reaktywacji jej struktur – tłumaczy Artur Wilpert z opolskiej Caritas. – Różne projekty skupiają się, by być jak najbliżej tego człowieka wykluczonego, ubogiego, potrzebującego, u którego wśród tych najbardziej podstawowych potrzeb jest jedzenie. Wśród tych akcji jest „Kromka chleba dla sąsiada”. Angażujemy w to młodzież, bo chodzi też o obudzenie wrażliwości, jak możemy pomóc – czasem wystarczy dobre słowo, uśmiech, przyniesienie zakupów. Najłatwiej zrobić to przez praktykę, poczucie smaku „bycia dobrym” – dodaje.

Na ulotkach rozdawanych z symboliczną kromką chleba lub drożdżówką jest informacja o zbiórkach żywności, a także innych formach wsparcia – jest SMS i numer konta. Można też, spotkawszy w centrum Opola wolontariuszy Caritas, wrzucić datek do puszki na paczki żywnościowe dla chorych i najbardziej potrzebujących.

Kromka, która otwiera oczy   Wolontariuszy Caritas można było dziś spotkać w centrum Opola Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Zbiórki żywności przeprowadzane są nie tylko w Opolu, ale także w innych miastach: Kędzierzynie-Koźlu, Kluczborku, Nysie i Raciborzu.

Opole jest w tym świetnie zorganizowane i skuteczne, bo różne placówki współpracują ze sobą i zapewniają potrzeby żywieniowe przez cały tydzień. Efektem wsłuchania się w te potrzeby jest też łaźnia, działająca od prawie dwóch lat, gdzie można się odświeżyć i zmienić ubranie.

– W takiej akcji bierzemy udział po raz pierwszy. Rozdajemy symboliczną kromkę chleba, żeby pobudzić empatię ludzi. I zachęcić, by wzięli udział np. w zbiórce żywności przeprowadzanej dziś i jutro w wybranych sklepach „Biedronka” – przyznają Magdalena Ibrahim, Zuzanna Szurman i Paulina Gandyra ze Szkolnego Koła Caritas przy Liceum Ogólnokształcącym nr 2 w Opolu.