W filharmonii zaczyna się nowy sezon

ak

publikacja 28.09.2018 12:58

Dzisiaj inauguracja. Zabrzmi m.in. niewykonywana od 200 lat kantata Józefa Elsnera "Na wdzięcznej Polaków ziemi".

W filharmonii zaczyna się nowy sezon Konferencja prasowa zapowiadająca nowy sezon artystyczny Filharmonii Opolskiej. W środku - Przemysław Neumann, dyrektor FO Andrzej Kerner /Foto Gość

Filharmonia Opolska rozpoczyna dzisiaj (28 września) 67. sezon artystyczny koncertem podczas którego wykonane zostaną trzy dzieła: „Uwertura radosna” Witolda Maliszewskiego, kantata „Na wdzięcznej Polaków ziemi” Józefa Elsnera oraz I symfonia c-moll Johannesa Brahmsa.

Rękopis kantaty Elsnera został wydobyty przez Przemysława Neumanna, dyrektora opolskiej filharmonii, wiosną roku bieżącego z biblioteki w Dreźnie i dzięki temu zostanie ona wykonana prawdopodobnie po raz pierwszy od roku 1807. Pietyzm wobec Elsnera jest zrozumiały – to patron Filharmonii Opolskiej, która m.in. koncertem inaugurującym chce uczcić 250. rocznicę jego urodzin przypadającą w trakcie zaczynającego się sezonu. Przypadnie ona 1 czerwca przyszłego roku i wtedy opolska filharmonia zaprezentuje dzieło wyjątkowe – operę komiczną Elsnera „Kabalista”. – O Elsnerze wiemy zazwyczaj tyle, że był nauczycielem Chopina i twórcą wielu utworów religijnych. Mało kto wie, że napisał ponad 30 oper, z których do dzisiaj zachowało się kilkanaście. Jedną z nich chcemy celebrować urodziny kompozytora. Dotychczas w Opolu nie odbywało się tak wielkie przedsięwzięcie – podkreśla P. Neumann.

W tym sezonie przypadają także dwie inne rocznice wybitnych kompozytorów polskich – dwusetna urodzin Stanisława Moniuszki (i związane z nią obchody Roku Moniuszkowskiego) oraz sto dziesiąta rocznica tragicznej śmierci Mieczysława Karłowicza w Tatrach. Im również będą poświęcone koncerty opolskich filharmoników.

W ostatnich latach Filharmonia Opolska wzbogaciła swoją ofertę muzyczną – poszerzając ją gatunkowo o rodzaje muzyki zwykle nie kojarzone z filharmoniami. Tak będzie i w tym roku – w ramach różnych projektów będzie można wysłuchać muzyki „niepoważnej” m.in. bluesa, jazzu, poezji śpiewanej i aktorskiej. Osobne miejsce zajmuje w życiu filharmonii działalność mająca przyciągnąć i zainteresować muzyką najmłodszych słuchaczy. W tym roku będzie to cykl 7 koncertów pt. „Siedmiu Wspaniałych”. Po raz dziewiąty FO zorganizuje cieszące się popularnością Warsztaty Gospel.

Wśród gwiazd muzyki klasycznej, które zagoszczą na scenie naszej filharmonii będą m.in. Agata Szymczewska – (I nagroda w konkursie im. H. Wieniawskiego) Hélène Tysman – (laureatka konkursu chopinowskiego). Już wkrótce (14 października) w Opolu wystąpi Sumina Studer, młoda i znakomita skrzypaczka, laureatka międzynarodowych konkursów. Natomiast w marcu w filharmonii wystąpi Mario Stefano Pietrodarchi, wirtuoz bandoneonu z Argentyny, który wraz z orkiestrą i chórem FO wykona „Misa a Buenos Aires”.

Filharmonia proponuje słuchaczom w tym sezonie kilka rodzajów abonamentów. Szczegóły nt. programu FO w 67. sezonie artystycznym oraz bilety na stronie filharmonia.opole.pl

Sumina Studer   Sumina Studer
Materiały artysty