Dobroć na widowni i na scenie

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 09.10.2018 21:11

Podczas gali "Opolszczyzna aktywna społecznie" nagrodzono i wyróżniono wielu wolontariuszy, społeczników i organizacje pozarządowe.

Dobroć na widowni i na scenie Laureaci konkursu Barwy Wolontariatu 2018 Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Taka gala odbyła się po raz drugi. Na widowni Filharmonii Opolskiej zasiedli ci, którzy w codzienności swój czas, umiejętności doświadczenie, a przede wszystkim serce wkładają w działalność na rzecz drugiego człowieka.

- Człowiek żyje nie tylko dla siebie. Jeśli potrafi coś z siebie dawać innym, to jest to coś najpiękniejszego w życiu. Największą wartością jest to, by potrafić nieść dobro i pomoc - u początku gali mówił wicemarszałek Stanisław Rakoczy.

W kolejnych konkursach na scenie licznie stawali nominowani. Najpierw wolontariusze nagradzani przez Opolskie Centrum Inicjatyw Pozarządowych w konkursie „Barwy wolontariatu 2018”. To już 18. edycja, a wśród nominowanych znaleźli się zarówno młodzi oraz dorośli, jak i seniorzy. Każda z tych osób to osobna historia dobra, które jest wnoszone w nasz świat.

Zespół OCWIP-u przyznał wyróżnienie specjalne za postawę społeczną. Uhonorowana została Irena Kubara Kootstra, która od 5 lat prowadzi projekt społeczny „Fryzura za uśmiech”, kierowany do osób wykluczonych. Pani Irena strzyże narkomanów, bezrobotnych, niepełnosprawnych i bezdomnych również w różnych krajach europejskich i w Ameryce Południowej. Najważniejsze jest dla niej to, by każdy po zakończonym strzyżeniu i czesaniu po prostu się uśmiechnął i spojrzał inaczej na rzeczywistość.

Natomiast laureatem Barw Wolontariatu 2018 został Norbert Moric, wolontariusz w Domu Spokojnej Starości „Św. Barbara” w Kamionku.

- Jest osobą niesamowitą. Potrafi przyjechać kilka razy w ciągu dnia. Pomaga w ogrodzie, w kuchni, w przewożeniu mieszkańców. Jest niesamowitym oparciem i pomocą dla nas wszystkich. Ma w sobie bardzo dużo cierpliwości i szacunku dla każdego - Celina Woźniak opowiada o laureacie konkursu. - Norbert jest człowiekiem, który pomaga wszystkim. Jest na każde zawołanie - dopowiada Getruda Jucha, mieszkanka domu.

Na 2. miejscu znalazł się Szkolny Klub Wolontariatu w Zespole Szkół Ekonomicznych w Opolu, który każdego roku zrzesza ponad 50 uczniów. - Wolontariat realizujemy w dwóch formach - jest to wolontariat stały i akcyjny. W ramach stałej pracy nasi wolontariusze są w świetlicach, Domach Pomocy Społecznej, bibliotekach, OSP i wielu innych miejscach. Natomiast w ramach wolontariatu akcyjnego przeprowadzamy „Adopcję serca”, koncert „Otwarte serce” i „Pola nadziei” dla Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu - opowiada Lidia Stotko, opiekunka Szkolnego Klubu Wolontariatu.

3. miejsce zajął Eugeniusz Szewczuk, który jest wielkim pasjonatem tradycji kresowej i przewodniczącym Koła Miłośników Kultury Kresowej w Brzegu. Jest też orędownikiem powstania Muzeum Dziedzictwa Kresów Wschodnich w Brzegu.

W drugiej części gali uhonorowani zostali społecznicy z różnych zakątków województwa opolskiego. Wielu z nich już przez kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat działa społecznie, niosąc konkretne dobro.

Dobroć na widowni i na scenie   Laureaci nagrody Społecznik Roku 2017 Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Jury przyznało pięć wyróżnień i trzy nagrody. Laureatami nagrody Marszałka Województwa Opolskiego „Społecznik Roku 2017” zostali: Katarzyna Gołębiowska-Jarek, Tomasz Golasz i Halina Oster.

O czym marzą? - Bardzo bym chciała, żeby ludzie bardziej siebie szanowali, żeby byli mili dla siebie, żeby bardziej sobie ufali. Chciałabym, żeby ludzie wiedzieli, że to, że tak pięknie nam się żyje, nie jest dane raz na zawsze, że trzeba o to dbać i szanować się wzajemnie - mówi Halina Oster, animator kulturalno-oświatowy, od ponad 20 lat działająca na rzecz środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym.

- Jedno z moich marzeń spełniło się w poprzednim roku. Udało nam się stworzyć przepiękny plac z parkingiem, z miejscem, gdzie strażacy mogą prowadzić swoje ćwiczenia, a mieszkańcy zorganizować imprezę lokalną - podkreśla Tomasz Golasz, prezes OSP Długomiłowice, który Młodzieżową Drużynę Pożarniczą w Miejscu Odrzańskim. Kolejnym marzeniem jest dobudowanie garażu do budynku OSP, żeby sprzęt pożarniczy mógł być trzymany w jednym miejscu.

- Po każde marzenie trzeba sięgać z odwagą - przekonuje Katarzyna Gołębiowska-Jarek ze Stowarzyszenia Miłośników Chróściny. - Marzę o Chróścinie, w której założyłam rodzinę, wychowuję moje dzieci i w której od lat społecznie działam z wielką pasją. To piękna miejscowość, a marzenia się spełniają. Chróścina została uznana za najpiękniejszą wieś Opolszczyzny - podkreśla.

- Chcę wyrazić wdzięczność wszystkim pracującym społecznie. Wszyscy powinniśmy być nagrodzeni, chociaż na to nie czekamy. Chcę też wyrazić wdzięczność wszystkim, którzy wspólnie z nami działają, i naszym rodzinom, które popierają to, co robimy, i wspierają nas w tym. Inaczej nie miałoby to sensu - w imieniu nagrodzonych podkreśla Halina Oster.

Na koniec rozstrzygnięty został konkurs Opolska Niezapominajka 2017. Nagroda trafiła w ręce OSP Dziergowice oraz opolskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża.

Jury wyróżnieniem uhonorowało Stowarzyszenie Przyjaciół LO im. Adama Mickiewicza w Prudniku.

Natomiast Super Opolskie Niezapominajki trafiły w ręce Stowarzyszenia Opolskie Lamy, Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym oraz Fundacji „Szansa dla Niewidomych”.