Więcej niż śpiew

Karina Grytz-Jurkowska Karina Grytz-Jurkowska

publikacja 14.10.2018 12:01

To świetnie śpiewający ludzie, potrafiący modlić się tak do Boga. Myślę, że to i dla Niego i dla innych jest milsze – mówi jurorka, Anna Maczura.

Więcej niż śpiew   Laureatki w młodszej kategorii wiekowej Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość To już 20. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Religijnej „Dobrze jest śpiewać naszemu Panu”.

Jubileuszowa edycja, w związku z przedłużającym się remontem Sali Widowiskowej Samorządowego Ośrodka Kultury, odbyła się w pięknym, zabytkowym, drewnianym kościele św. Marcina w Ochodzach.

Jak podkreślali uczestnicy i wręczający nagrody, to najlepsze miejsce na taki Festiwal.

– Przyjechaliśmy tu z opolskiego ekonomika, mamy nadzieję, że uda nam się utrzymać pierwsze miejsce. Tym razem zaśpiewaliśmy „Słudzy Pańscy” i „Nadejdzie dzień”. Co roku nasz skład jest inny. Myślę, że warto śpiewać piosenki religijne, chwalić nimi Boga i dzielić się nimi z innymi – mówią jeszcze przed ogłoszeniem wyników z zespołu Wanessa Opiela, Kamil Walecko i Magda Sieńczak z „Work In Progress”.

Więcej niż śpiew   I nieco starsze wokalistki Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Prócz uczestników z Opolszczyzny byli wokaliści z małopolski, dolnośląskiego innych województw.

– Często biorę udział w festiwalach, zarówno świeckich jak i piosenki religijnej. Dziś zaprezentowałam znaną piosenkę „Wśród tylu dróg”, ale we własnej aranżacji. Warto było tu przyjechać, nie tylko dlatego, że udało się wygrać, ale ze względu na atmosferę, klimat. Piękny kościółek, cudowni organizatorzy i bardzo fajni uczestnicy, z którymi udało mi się złapać kontakt. To było świetne – podsumowuje Zosia Sydor, która przyjechała na przegląd aż z Krakowa.

Prócz przesłuchań i nagrodzenia tegorocznych laureatów doceniono i przypomniano osoby, które przez dwie dekady wkładały wiele sił, by to wydarzenie się odbywało.

Więcej niż śpiew   Podczas 20. edycji doceniono też tych, którzy przyczyniali się do istnienia festiwalu Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość – Nie byłoby tego przeglądu przez tyle lat gdyby nie wiele osób, które pomagały, wspierały w pokonywaniu różnych przeciwności. Samemu nic się nie zdziała – podkreślała Renata Gliniorz, dyrektor komprachcickiego ośrodka kultury, dziękując kolejnym osobom – jurorom, księżom, współorganizatorom, władzom samorządowym, wspominając zasłużonych, zwłaszcza śp. ks. Franciszka Paszka.

Przed ogłoszeniem wyników imprezę uświetnił recital w wykonaniu Henryka Lakwy i jego żony.

Spośród 26 uczestników, którzy prezentowali się w tym roku, Jury (w składzie: Barbara Malinowska, Anna Piechurska oraz Paweł Ekert) wybrało zwycięzców w czterech kategoriach. W pierwszej (szkoły podstawowe) pierwsze miejsce zdobyła Milena Rudolf, drugie Martyna Stefańska, zaś trzecie ex aequo Dominika Głąb i Emilia Nowak. Wyróżnienia otrzymali: Amelia Cimoszczyk, Julia Kuś, Daniel Furgatz, Kinga Dolipska, Zofia Mączyńska oraz Zuzanna Urbanik.

W drugiej kategorii (szkoły ponadpodstawowe) najlepsza okazała się Zofia Sydor. Kolejne miejsca zajęły: Paulina Kwiczala i Patrycja Mikus a wyróżnienia Alicja Czajkowska i Emilia Waliczek.

Wśród dorosłych zwyciężczynią została Agata Seidel, a tuż za nią nagrodzono Damiana Kaźmierczaka i Darię Kotas

Wśród zespołów pierwsze miejsce utrzymał „Work In Progress” złożony z uczniów opolskiego ekonomika, zaś na drugim uplasował się równie mocno chwalony przez jury „Akces”.