Nowy rok spotkań ludności wiejskiej

Anna Kwaśnicka

publikacja 03.11.2018 16:11

Bp Andrzej Czaja: - Chodzi o taki rodzaj formacji, który by poszerzał pojemność serca. Nasze dusze zbyt często leżą odłogiem.

Nowy rok spotkań ludności wiejskiej Mszę św. koncelebrowali biskup opolski Andrzej Czaja, ks. Hubert Janowski i ks. Jan Polok Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Opolu-Gosławicach w sobotę 3 listopada zainaugurowany został nowy rok formacyjny osób związanych z Katolickim Uniwersytetem Ludności Wiejskiej. Eucharystii przewodniczył biskup opolski Andrzej Czaja, a koncelebrowali: ks. Jan Polok, nowy diecezjalny duszpasterz rolników oraz jego poprzednik, ks. Hubert Janowski.

- Nie chodzi tylko o wsparcie was - rolników - w uprawie roli. Dlatego, że jałowieje coraz bardziej nasza gleba w środku - mówił w homilii bp Czaja.

Po Mszy św. w domu katechetycznym odbyło się spotkanie przy stole, podczas którego toczyła się dyskusja o nowym kształcie spotkań mieszkańców wsi.

Ks. H. Janowski opowiedział o tym, jak uniwersytet powstał i w jaki sposób się rozwijał. Mówił, że tu formowali się liderzy wiejskich społeczności, którzy ożywiali życie na wioskach. - Teraz trzeba położyć nacisk na duszę. U młodych rolników, których tutaj między nami nie ma, często najbardziej liczy się kasa - mówił.

Nowy rok spotkań ludności wiejskiej   Po Eucharystii toczyła się dyskusja o nowym kształcie spotkań ludności wiejskiej Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Ks. J. Polok przyznał, że obawiał się o frekwencję na spotkaniu. - Waszą liczną obecność odczytuję jako sygnał, że mogę na was liczyć - mówił z przekonaniem. Zwracał uwagę, że rolnik widzi pewne sprawy z perspektywy nieba, częściej uświadamia sobie, że plony nie zależą od tego, jaki ma ciągnik czy jakie maszyny, ale od Bożego błogosławieństwa.

Zarówno ze strony duszpasterzy, jak i ze strony rolników, wybrzmiała potrzeba, by w nowej formule spotkania nie miały charakteru poszerzającego wiedzę z zakresu pracy na roli i hodowli, ale by związane były z duchowością.

- Chodzi o taki rodzaj formacji, który by poszerzał pojemność i wrażliwość serca - mówił bp Andrzej Czaja. Mówił, że oprócz formacji ważne jest nawiązywanie relacji, pobycie ze sobą, wzajemne poznanie się w rozmowie.

Ustalono, że kolejne spotkanie odbędzie się w sobotę 15 grudnia br. w parafii Wniebowzięcia NMP w Opolu-Gosławicach. Rozpoczęcie o 10.00 w sali na piętrze domu katechetycznego.


Szerzej o nowej formule spotkań napiszemy w „Gościu" Opolskim nr 46/2018 z 18 listopada br.