Zaproście ubogiego do swojego domu

k/diecezja.opole.pl

publikacja 15.11.2018 14:01

List biskupa opolskiego na Światowy Dzień Ubogich.

Biskup opolski Andrzej Czaja Biskup opolski Andrzej Czaja
Andrzej Kerner /Foto Gość

W najbliższą niedzielę (18 listopada) w naszych kościołach odczytany zostanie list biskupa opolskiego Andrzeja Czai zatytułowany „Zawsze stawiam sobie Pana przed oczy”. Tego dnia po raz drugi w Kościele obchodzony będzie Światowy Dzień Ubogich, ustanowiony przez papieża Franciszka na Rok Miłosierdzia.

Bp Andrzej Czaja przywołuje w liście najpierw treść papieskiego orędzia na tegoroczny Dzień Ubogich. „[Papież] daje nam do zrozumienia, że w spotkaniu z nimi otwiera się przed nami wielka szansa i możliwość doświadczenia i przeżycia Boga, który nimi nie gardzi, słucha ich wołania i wspiera. Dlatego ubodzy są świadomi tego, że w Bogu mają swego Zbawiciela i w ten sposób nas ewangelizują, pomagając nam odkrywać każdego dnia piękno Ewangelii” - pisze opolski ordynariusz.

"Jeśli zatem chcemy jeszcze bardziej zbliżyć się do Jezusa, trzeba się zbliżyć do ubogich! Nie mam tu na myśli jedynie pomocy materialnej dla nich, która także jest ważna, ale nawiązanie z nimi personalnych relacji. Chodzi o podjęcie dialogu, o spotkanie, o to, by spojrzeć w oczy ubogiemu, usiąść z nim do rozmowy, posłuchać bez oceniania, pobyć razem i zaprosić do siebie, do swego domu. Zadanie nie jest aż tak trudne, jak się nam może wydawać - zachęca bp Czaja w ślad za papieżem Franciszkiem, który zauważa, że często mamy skłonność do tworzenia dystansu w stosunku do ubogich.

Biskup opolski podaje w liście konkretne sposoby zbliżania się do ubogiego człowieka i jednocześnie do ukrytego w nim Chrystusa. „Nawet zaraz po Mszy św., w drodze do domu możesz podejść do ubogiego, do mniej zamożnej osoby, do człowieka, o którym wiesz, że jest lekceważony w twoim środowisku życia, możesz podejść do mieszkania osoby samotnej czy opuszczonej i zaprosić do stołu w Waszym domu, albo podejść i porozmawiać z taką osobą w jej domu. Możecie to uczynić razem, rodzinnie, z dziećmi. Naprawdę nie trzeba wiele, by w prosty sposób doświadczyć Bożego świata” - pisze.

Przypominając, że 18 listopada w Opolu odbędą się obchody Światowego Dnia Ubogich, biskup apeluje: „Do wszystkich Diecezjan, Pasterzy i Wiernych zwracam się z wielką prośbą, aby w Drugą Niedzielę Adwentu, 9 grudnia br., zaprosić ubogiego, względnie ubogich do swojego domu, do mieszkania, na obiad czy kolację. Byłoby dobrze zaangażować w to dzieło dzieci, nawet te najmłodsze. Zgromadzeni razem przy stole będziecie mogli nawiązać osobowe relacje i przeżyć bliskość Tego, na którego w Adwencie czekamy, a który stale do nas przychodzi, szczególnie w człowieku ubogim”.

Biskup opolski zauważa, że w naszej diecezji jest szczególna kategoria ubogich: osamotnieni i opuszczeni dziadkowie. Do odbudowania relacji z nimi biskup zaprasza zwłaszcza młodzież. Zachęca również do tego, by zaprosić do wigilijnego stołu osoby, które z różnych powodów nie pojadą do domu na święta Bożego Narodzenia. „Mam na myśli zwłaszcza obcokrajowców, którzy u nas studiują i pracują. Jest ich bardzo wielu, zwłaszcza z Ukrainy. Niech nie zamyka naszych serc i domów myśl, że przy stole wigilijnym powinna zasiadać tylko najbliższa rodzina. To właśnie obojętność na los obcego sprawiła, że Józef i Maryja z Dzieciątkiem nie znaleźli miejsca nawet w betlejemskiej gospodzie” - pisze bp Andrzej Czaja.

Całość listu w załączniku poniżej.