Tutaj zawsze byliśmy wolni

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 24.11.2018 22:15

Obrazy z Jasnej Góry prezentowane są na wystawie w Muzeum Diecezjalnym w Opolu.

Tutaj zawsze byliśmy wolni W gablocie umieszczony został obraz namalowany przez Józefa Chełmońskiego Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski i 40. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II, w sobotę 24 listopada w Muzeum Diecezjalnym odbył się koncert i wernisaż wystawy „Tutaj zawsze byliśmy wolni”.

- „Tutaj”, to znaczy na Jasne Górze. Te słowa Jan Paweł II wypowiedział na Jasnej Górze podczas jednej z pielgrzymek do Polski - mówi ks. Piotr Maniurka, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Opolu.

Podczas koncertu wybrzmiała poezja Jana Pawła II, pieśni maryjne, a także utwory Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego.

Wystąpiły Izabela Migocz - sopranistka i recytatorka, oraz przy fortepianie - Katarzyna Rzeszutek.

Tutaj zawsze byliśmy wolni   Otwarcie wystawy poprzedził koncert Anna Kwaśnicka /Foto Gość

W drugiej części wieczoru została otwarta wystawa czasowa obrazów wypożyczonych z Jasnej Góry. Jest wśród nich cykl „Kalendarium Maryjne”. To dwanaście prac Stanisława Słoniny, z których każda odzwierciedla jeden z miesięcy roku. Motywem przewodnim tych reliefów na desce jest sylwetka Matki Boskiej Częstochowskiej.

- Na wystawie prezentujemy obrazy, które powstały w stanie wojennym, na plenerze zorganizowanym na Jasnej Górze z inicjatywy paulina, o. Jana Golonki. Uczestniczyło w nim wielu twórców i mistrzów różnych kategorii, nie tylko malarskich, ale również i muzycznych - mówi ks. P. Maniurka.

- Wówczas zasiany został trwały duchowy związek wybitnych polskich artystów z domem Pani Jasnogórskiej. Plonem tego związku są liczne obrazy poświęcone sanktuarium, pokazujące nie tylko jasnogórskie miejsca i przedmioty, ale także ogrom pielgrzymowania wiernych i wizyty św. Jana Pawła II w duchowej stolicy Polski - mówi dyrektor Muzeum Diecezjalnego. I dopowiada - Udało mi się również wypożyczyć obraz Jasnogórskiej Pani, namalowany przez Józefa Chełmońskiego.

Wystawę „Tutaj zawsze byliśmy wolni” można oglądać do stycznia. Muzeum Diecezjalne jest otwarte we wtorki i czwartki od 10.00 do 12.00 oraz od 14.00 do 17.00, w środy od 9.00 do 12.00 oraz od 14.00 do 16.00, a także w pierwsze niedziele miesiąca, od 14.00 do 17.00.