Księża i klerycy uczestniczyli w modlitwie przebłagalnej za grzechy wobec małoletnich

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 08.03.2019 16:50

- Uznawajmy i wyznawajmy swoją winę i stawajmy przed Bogiem w poczuciu odpowiedzialności za całe nasze prezbiterium - mówił bp Andrzej Czaja podczas nabożeństwa pokutnego.

Księża i klerycy uczestniczyli w modlitwie przebłagalnej za grzechy wobec małoletnich Bp Andrzej Czaja zacytował słowa papieża Franciszka na temat ochrony małoletnich Anna Kwaśnicka /Foto Gość

W pierwszy piątek Wielkiego Postu (8 marca) księża przeżywają Dzień Modlitwy Wynagradzającej i Pokuty za nadużycia duchownych wobec małoletnich. W południe w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu odbyła się adoracja krzyża.

W tym nabożeństwie z liturgią słowa i wyznaniem grzechów uczestniczyli biskupi, księża i klerycy. Śpiew poprowadziła schola seminaryjna pod kierunkiem ks. Joachima Waloszka.

- Stoję dziś pośród was - nie wobec was i nie przed wami - przed krzyżem Pana naszego, Jezusa Chrystusa, szczególnym krzyżem, który dałem jako znak naszej młodzieży, młodemu Kościołowi opolskiemu. I spoglądam na oblicze naszej Pani Opolskiej. Nie będę więc mówił do was sam, ale chcę też słuchać z wami. Głosu zaś udzielę namiestnikowi Chrystusa na ziemi, papieżowi Franciszkowi - mówił bp Andrzej Czaja.

Ordynariusz cytował obszerne fragmenty przemówienia Ojca Świętego z watykańskiego spotkania nt. ochrony małoletnich, w którym papież zaapelował o kompleksową walkę z nadużyciami wobec dzieci i młodzieży.

Natomiast kończąc cytowanie słów papieża Franciszka, zwrócił się do księży: - To właśnie czyńmy w naszym kapłańskim posługiwaniu. Niech Pan będzie w centrum naszego codziennego dawania siebie, a pamiętając, że On sercem skruszonym nie wzgardzi, budźmy w sercach naszych skruchę i żal. Uznawajmy i wyznawajmy swoją winę i stawajmy przed Bogiem w poczuciu odpowiedzialności za całe nasze prezbiterium. I prośmy Pana o zmiłowanie. Wołajmy do Niego: obmyj mnie, Panie, z mojej winy i oczyść mnie z grzechu mojego, ale też obmyj nas, Panie, z naszych win i oczyść nas z grzechów naszych. Wielkie zranienia w sercach pokrzywdzonych racz, Panie, uzdrowić. Bądź im oparciem. Amen.

Po liturgii słowa ks. Krzysztof Trembecki poprowadził rachunek sumienia, w którym księża rozważali swoje myśli, słowa, uczynki i zaniedbania wobec sytuacji wykorzystywania nieletnich, gotowości pomocy im, a także budowania relacji z parafianami i osobami, które do kościoła nie przychodzą.

Wyznaniu grzechów przewodniczył bp Rudolf Pierskała. Księża wyznali, że w prezbiterium diecezji opolskiej są księża, którzy zgrzeszyli względem małoletnich. Wyznali, że nie byli w stanie należycie obronić dzieci i ludzi młodych przed zgorszeniem.

Księża i klerycy uczestniczyli w modlitwie przebłagalnej za grzechy wobec małoletnich   Podczas wyznawania grzechów przed krzyżem rozpalone zostało kadzidło Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Przebłagalne nabożeństwo zakończyły prośby m.in. za ofiary wykorzystania seksualnego i za sprawców.

Biskup opolski podziękował księżom i klerykom za udział w nabożeństwie. Zachęcił również do wieczornych nabożeństw pokutnych w parafiach, by wobec wiernych stanąć w pokorze i wołać o zmiłowanie. - Upraszajmy łaskę uzdrowienia tych ran, które noszą w sobie pokrzywdzeni. I módlmy się też za tych spośród nas, którzy się bardzo pogubili, o łaskę dobrego nawrócenia i odbudowania pełni więzi i przymierza z Bogiem - mówił bp Czaja.

Poinformował też o dwóch kolejnych zgłoszeniach nadużyć, które napłynęły do kurii. - Jedno dotyczy księdza zmarłego, drugie - księdza jeszcze posługującego wśród nas. Widzimy więc, jak to dzieło oczyszczenia Kościoła się dokonuje. Miejmy ufność, że przechodząc przez to jak przez ciemną dolinę, wyjdziemy umocnieni - mówił bp Andrzej Czaja.