Góra św. Anny. Zakończyła się Olimpiada Teologii Katolickiej

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 30.03.2019 15:01

Mistrzem XXIX Olimpiady Teologii Katolickiej został Paweł Pastwa z archidiecezji katowickiej. W tym roku konkurs organizowała diecezja opolska.

Ogólnopolski finał Olimpiady Teologii Katolickiej odbył się od 28 do 30 marca na Górze św. Anny w diecezji opolskiej. Tegoroczny konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych przebiegał pod hasłem „Św. Jacek - wzór ewangelizacji”.

- Św. Jacek Odrowąż, pochodzący z Kamienia Śląskiego, to jedyny święty Polak przedstawiony na kolumnadzie Berniniego na placu św. Piotra na Watykanie. Głosił Ewangelię wszystkim, wszędzie i na wszelkie sposoby - wyjaśniają organizatorzy.

Zmagania przebiegały trzyetapowo. 15 listopada ubr. odbył się etap szkolny, a 27 lutego br. - etap diecezjalny, który wyłonił po trzech reprezentantów z każdej z 41 diecezji. To oni przyjechali na Górę św. Anny, by powalczyć o tytuł laureata. Tu, pierwszego wieczoru na młodzież czekała niespodzianka, jaką było spotkanie z Szymonem Hołownią, znanym dziennikarzem i publicystą.

122 uczniów finałowy test pisało w piątkowe przedpołudnie. Składał się z pytań zamkniętych i otwartych, i trwał 60 minut.

Po zmaganiach intelektualnych przyszedł czas na zwiedzania Opola i Kamienia Śląskiego, gdzie urodził się św. Jacek Odrowąż. Wieczorem wystąpił Kabaret Nowaki.

Z kolei w sobotę odbył się etap ustny, do którego w myśl regulaminu, zakwalifikowało się 10 osób, które najlepiej rozwiązały test w etapie pisemnym.

W tym gronie znaleźli się: Julia Borowska z archidiecezji białostockiej, Katarzyna Bortniczuk z archidiecezji warszawskiej, Aleksandra Chomicz z diecezji przemyskiej, Paweł Grzegórski z diecezji sandomierskiej, Joanna Futyma z archidiecezji przemyskiej, Marta Izydorczyk z poznańskiej archidiecezji, Marta Jaceńków z opolskiej diecezji, Monika Matysiak z archidiecezji warszawskiej, Paweł Pastwa z archidiecezji katowickiej, Michał Ryndak z diecezji tarnowskiej.

To oni zdobyli tytuły laureata olimpiady. Nagroda to nie tylko indeks na wskazane uczelnie, ale także do wyboru m.in. pielgrzymka zagraniczna dla dwóch osób, bilety na wybrany mecz Reprezentacji Polski w piłce nożnej, voucher na zestaw meblowy czy tygodniowy pobyt dla dwóch osób w Ośrodku Formacyjno-Wypoczynkom „Rybak” w Głębinowie.

Podczas uroczystej gali, która odbyła się w sobotę 30 marca, na pierwszym stopniu podium stanął Paweł Pastwa z archidiecezji katowickiej. - Interesuję się teologią. To przepiękna nauka, która wypływa z wiary, i której wiara jest przyczyną istnienia. Teologia daje też możliwość lepszego poznania Boga, jeśli idzie razem z refleksją, modlitwą, to można wyciągnąć wiele wniosków, które pomagają człowiekowi w życiu - mówi Paweł Pastwa.

Jeszcze przed ogłoszeniem wyników podkreślał, że wziął udział w konkursie po to, by poszerzyć swoją wiedzę, a nie po to, by zajmować miejsca. - Miejscem pocieszę się jakiś czas, a wiedza zostanie. O św. Jacku przed olimpiadą za wiele nie wiedziałem. To był człowiek, który przyjmował Ewangelię bez komentarza. Przywdział habit dominikański, poszedł i głosił - podkreśla Paweł.

Kolejne dwa miejsca wywalczyły reprezentantki archidiecezji warszawskiej, obie maturzystki: Monika Matysiak i Katarzyna Bortniczuk.

- Do udziału w olimpiadzie namówiła mnie przyjaciółka, która rok temu brała udział w tym konkursie. Poza tym nie ukrywam, że indeksy były bardzo kuszące. Po maturze chciałabym studiować na UKSW w Warszawie - mówi Monika Matysiak. Wcześniej brała udział w franciszkańskiej olimpiadzie, którą dobrze wspomina. - Na olimpiadach teologicznych są bardzo ciekawe materiały. O św. Jacku nie miałam zbyt wielkiej wiedzy, a tu udało mi się go poznać. Nie wiem też, czy gdybym nie brała udziału w olimpiadzie, miałabym w ogóle okazję zetknąć się z dokumentami papieskimi. A teraz już wiem, że warto do nich sięgać - podkreśla laureatka.

- Św. Jacek ciekawi mnie od najmłodszych lat, odkąd rodzice kupili książkę „Legenda o św. Jacku”, która bardzo mi się spodobała. A gdy byłam starsza czytałam inną książkę o św. Jacku i jeszcze bardziej zaciekawiła mnie jego historia. Miał bogatą osobowość, wniósł w życie Polaków miłość do Eucharystii, do Jezusa i do Maryi. A także rozwijał zakon dominikański, który kształcił wybitnych ludzi, którzy mogli potem rządzić naszym krajem - mówi Katarzyna Bortniczuk. Przyznaje, że jest zaskoczona zdobytym miejscem. - Nawet nie spodziewałam się, że dostanę się do ścisłego finału - dopowiada.

Literatura do konkursu obejmowała m.in. znajomość wskazanych fragmentów z Nowego Testamentu, z papieskich adhortacji (m.in. Evangelii gaudium oraz Gaudete et exsultate) czy opracowań na temat św. Jacka oraz ewangelizacji.

Diecezję opolską reprezentowali: Marta Jaceńków z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr III w Opolu, Daria Warner Daria z II Liceum Ogólnokształcące w Kędzierzynie Koźlu oraz Jan Kurnyta Jan z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie.

Marta została laureatką i zdobyła 6. miejsce. - Interesują mnie zagadnienia z zakresu teologii, chociaż nie wiążę z tą dziedziną swojej przyszłości. Jestem w pierwszej klasie, a właśnie ta olimpiada jest dla wszystkich równa, bo każdy dostaje te same materiały, z którymi trzeba się zapoznać. A przykładowo na olimpiadzie geograficznej, w której w przyszłości chcę wziąć udział, trzecioklasiści mają przewagę ze względu na już przerobiony na lekcjach materiał - wyjaśnia Marta Jaceńków.

Nauczycielka Marty, Małgorzata Chalińska, która pod swoimi skrzydłami miała już wielu finalistów i laureatów Olimpiady Teologii Katolickiej, mówi jak zachęcić uczniów do udziału właśnie w tym konkursie? - Jeżeli uczeń nie ma zainteresowań religijnych, teologicznych, filozoficznych, to chyba nie da się go zachęcić. Moim zadaniem jest znalezienie tych osób, które takie zainteresowania mają. Trzeba ich wyszukać i zaproponować im udział - mówi Małgorzata Chalińska. - Przygotowuję uczniom wszystkie materiały, drukuję im je, a potem pilnuję, żeby się uczyli. Jeśli jest potrzeba, to układam pytania - wyjaśnia katechetka.

W diecezji opolskiej nad organizacją olimpiady czuwał ks. Jerzy Kostorz, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Opolu wraz z gronem współpracowników. Cenne nagrody w ręce uczniów trafiły za sprawą sponsorów.

- XXX Olimpiada Teologii Katolickiej odbędzie się w Przemyślu od 16 do 18 kwietnia 2020 roku. Tytuł roboczy brzmi: „Dumni z Ewangelii i z Polski”. Będzie to w naszym kraju rok obchodów 100. rocznicy „Cudu nad Wisłą” - ogłosił ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik z UKSW.

O finale Olimpiady Teologii Katolickiej napiszemy także w „Gościu Opolskim” nr 15/2019 z 14 kwietnia 2019 r.