Dzień Zwycięstwa. Aby nigdy nie powtórzył się tamten czas

k

publikacja 08.05.2019 21:58

- Dziś, dzięki NATO i Unii Europejskiej jesteśmy bezpieczni - mówił europoseł PiS Sławomir Kłosowski podczas uroczystości z okazji 74. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Dzień Zwycięstwa. Aby nigdy nie powtórzył się tamten czas Kompania honorowa opolskich logistyków podczas uroczystości Dnia Zwycięstwa. Andrzej Kerner /Foto Gość

Dzisiaj (8 maja) pod pomnikiem „Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego” w Opolu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Zwycięstwa zorganizowane przez prezydenta miasta Arkadiusza Wiśniewskiego. Wzięli w nich udział kombatanci, poczty sztandarowe, prezydent Opola, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i wojewody, poseł PiS do Parlamentu Europejskiego, kompania honorowa 10. Opolskiej Brygady Logistycznej oraz kilkunastu mieszkańców miasta.

Modlitwę za „dusze poległych żołnierzy, którzy polegli w obronie ojczyzny i w obronie wiary świętej oraz wszystkich innych, którzy stracili swoje życie podczas II wojny światowej” odmówił ks. Waldemar Klinger, proboszcz parafii katedralnej.

- 74 lata temu zakończył się największy konflikt w historii świata - II wojna światowa. Rozpoczęła ją napaść Niemiec hitlerowskich na Polskę 1 września 1939 roku, a 17 września na nasze tereny wkroczyły wojska sowieckie. Oba te państwa dokonały podziału ziem polskich, półtora miliona Polaków wywieziono w głąb Rosji i do Kazachstanu. Było wśród nich 250 tysięcy dzieci. Około 21 800 żołnierzy, policjantów, duchownych zamordowano w Katyniu, Miednoje i innych miejscach masowych straceń. Od 1,5 do 2,5 miliona ludzi zginęło w Auschwitz-Birkenau. 76 tys. km kwadratowych, czyli jedną piątą terytorium straciła Polska po zakończeniu II wojny światowej. Nasza ojczyzna była jedynym państwem koalicji antyhitlerowskiej, które pomimo zwycięstwa poniosło straty terytorialne. Wśród 50 milionów ofiar II wojny światowej było 6 milionów Polaków. Decyzją „wielkiej trójki” w Jałcie terytorium Polski zostało okrojone. Został narzucony sowiecki system komunistyczny, z którym walczyli m.in. żołnierze wyklęci. Dramat II wojny światowej nie jest tylko podręcznikową przeszłością, ale przestrogą dla przyszłych pokoleń. Burzenie sztucznych podziałów ładu jałtańskiego zaczęło się w Polsce w 1989 r. Przełomowym momentem było przyjęcie nas do NATO i Unii Europejskiej. Jan Paweł II powiedział: „Integracja Polski z Unią Europejską jest od samego początku wspierana przez Stolicę Apostolską. Doświadczenie dziejowe, jakie posiada naród polski, jego bogactwo duchowe i kulturowe mogą skutecznie przyczynić się do umocnienia pokoju i bezpieczeństwa w Europie”. W Polsce stacjonują wojska amerykańskie. Polska jest wiarygodnym i sprawdzonym członkiem paktu. Wzmacniamy własne zdolności obronne. Męstwo i lojalność polskiego żołnierza słynie na całym świecie. Aby nigdy nie powtórzył się tamten czas, czas okropieństw i cierpienia - powiedział podczas uroczystości europoseł Sławomir Kłosowski.