Historia jednej wileńskiej rodziny

ak

publikacja 11.07.2019 10:56

Losy rodziny Szumańskich opowiedziane fotografiami z lat 1870-1945.

Historia jednej wileńskiej rodziny Czterej bracia Szumańscy, powstańcy styczniowi Andrzej Kerner /Foto Gość

Od dzieciństwa wyrastałem w atmosferze historii mojej rodziny i jej wileńskich korzeni. Siedem lat temu, na przełomie roku 2012/13, dostałem jakiś impuls, by uporządkować zachowane zdjęcia rodzinne. Właściwie to był mój cel. Ale na skutek pytań, które zadawał mi odnaleziony dalszy kuzyn, musiałem odpowiedzieć na pytania o naszego wspólnego pradziadka, prababcię etc. Zacząłem sam sobie na te pytania odpowiadać i tak z rozpędu poszło, że napisałem historię mojej rodziny – mówi Jacek Szumański, autor bogatej w unikatowe fotografie i dokumenty kroniki rodziny Szumańskich.

Kronika obejmuje okres od roku 1800 do 1945, a na jej kartach pojawiają się postaci ważne, wybitne i nietuzinkowe. 10 lipca w Galerii WuBePe otwarta została wystawa opowiadająca historię rodziny Szumańskich. W wernisażu uczestniczyli: autor kroniki z żoną Ewą, córkami, zięciem i wnuczką, grono rodziny oraz przyjaciół, miłośnicy historii. Dyrektor WBP Tadeusz Chrobak podkreślił, że wystawa – której kuratorką jest Barbara Giedrojć – czerpie z bardzo bogatych i interesujących zbiorów rodzinnych, które zostały uratowane nawet w czasie powstania warszawskiego.

„Kronika Szumańskich” początkowo miała liczyć sto stron, ale jej autor – z zawodu inżynier mechanik, z pasji członek Stowarzyszenia Opolscy Genealodzy – nie był pewien, czy uda się dojść do tej objętości… . Ostatecznie pierwsze wydanie w roku 2014 osiągnęło stron 300, a obecnie przygotowane jest siódme jej wydanie – znacząco poszerzone w porównaniu z pierwszym.

Wystawa prezentowana w Galerii WuBePe osnuta jest wokół listu Tadeusza Szumańskiego, który był m.in. fotoreporterem przy II Korpusie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, do Joanny Mieszkowskiej, wnuczki siostry Tadeusza – Stanisławy. List opowiada historię wybitnych przodków Szumańskich, ich zasługi dla ojczyzny, mocne charaktery i trudne losy, jakie przechodziły polskie rodziny w wieku XIX i XX. Historia  opowiadana na wystawie sięga czasów powstania styczniowego – prezentowane jest m.in. zdjęcie czterech braci Szumańskich, powstańców.

W „Kronice Szumańskich” pojawiają się takie postaci, jak: ppłk WP Mieczysław Szumański – żołnierz Legionów, przed II wojną światową komendant Wojskowej Szkoły Topografów, w czasie wojny szef „Schroniska” przy KG AK; Teofil Szumański – kartograf, uczestnik Konferencji Wersalskiej, wykładowca UJK, autor podręcznika „Zasady kartografii”; Władysław Szumański – współzałożyciel Komitetu Opieki nad Cywilnymi Ofiarami Wojny w Wiatce w 1914 r., prezes Izby Rzemieślniczej w Wilnie, zamordowany w Katyniu ppr. rez. Stanisław Szumański czy wspomniany wyżej Tadeusz Szumański.

Niezwykła rodzina, niezwykłe zdjęcia – wystawa godna obejrzenia (można to zrobić do 30 lipca).

Więcej w „Gościu Opolskim” nr 29/21 lipca.

Historia jednej wileńskiej rodziny   Barbara Giedrojć i Jacek Szumański podczas wernisażu wystawy w opolskiej Galerii WuBePe Andrzej Kerner /Foto Gość