Otwarto Raciborski Szlak Drogi św. Jakuba

ak

publikacja 20.07.2019 22:51

To fragment drogi prowadzącej do grobu apostoła w Santiago de Compostela.

Otwarto Raciborski Szlak Drogi św. Jakuba Poświęcenia znaku szlaku drogi św. Jakuba w kościele św. Jakuba w Raciborzu dokonał ks. Norbert Widok. Andrzej Kerner /Foto Gość

Dzisiaj w kościele św. Jakuba w Raciborzu odbyło się uroczyste otwarcie "Szlaku Raciborskiego" Drogi św. Jakuba. Zainaugurowany dzisiaj odcinek szlaku pielgrzymiego prowadzącego do grobu św. Jakuba Starszego, Apostoła w Santiago de Compostela prowadzi od Ujazdu do Nasiedla. Jego centralnym miejscem jest Racibórz.

Na tutejszym rynku stoi kościół pw. św. Jakuba Apostoła sięgający początkami XIII wieku. 22 lata temu podczas prac archeologicznych na raciborskim rynku znaleziono muszlę św. Jakuba – znak pielgrzymujących do grobu Apostoła. Datuje się ją na okres od XIII do XV wieku. To jedna z ośmiu takich muszli znalezionych na terenie Polski i może ona świadczyć, że przez Racibórz już setki lat temu prowadził szlak Via Regia - wschodnioeuropejski fragment Drogi św. Jakuba, najpopularniejszego szlaku pielgrzymiego średniowiecznej Europy, który od lat 80. XX wieku przeżywa swój renesans.

Otwarcie „Szlaku Raciborskiego” odbyło się w ramach VI Jakubowego Rajdu Rowerowego organizowanego przez Stowarzyszenie „Peregrini Opolienses” zrzeszające miłośników pielgrzymek „jakubowych”. W rajdzie z Bierawy do Raciborza wzięło udział 60 pielgrzymów, co jest liczbą rekordową (w pierwszym pojechało osiem osób). - Dużo jeżdżę na rowerze i proboszcz z Bierawy ks. Norbert Matuszek poprosił mnie, żebym wytyczył ten odcinek. Muszelki św. Jakuba prowadzą z Bierawy przez Roszowicki Las, Przewóz, Miejsce Odrzańskie, Lasaki, Grzegorzowice, Łubowice, Brzeźnicę, Miedonię do Raciborza. Pierwszy raz jechałem w takiej pielgrzymce i jest to bardzo fajna grupa ludzi, miłych i uprzejmych - mówi Jan Pankala z Bierawy. Sporą część uczestników Jakubowego Rajdu stanowiła grupa „Rowerowego Cyprzanowa”, byli także pielgrzymi z Dobrzenia Małego, Gogolina, Mechnicy, Bierawy oraz z Jakubowic (w tym najmłodsza 2-letnia uczestniczka).

- Prośmy naszego patrona św. Jakuba, byśmy w dzisiejszych czasach mogli z dumą mówić, że jesteśmy członkami zgromadzenia: jednego, świętego, powszechnego, a przede wszystkim - apostolskiego - mówił w kazaniu podczas Mszy św. w kościele św. Jakuba ks. prof. Norbert Widok, kapelan „Peregrini Opolienses”, który podkreślał, że Kościół został zbudowany na Apostołach i tradycji przez nich przekazywanej, choć w pierwszych wiekach nie brakowało pobożnych, świętych mężów, którzy chcieli zawładnąć „świętym zgromadzeniem”, czyli Kościołem.

- Pielgrzymowanie szlakiem św. Jakuba to propozycja dla chrześcijan naszych czasów, aby swoją drogę chrześcijańską realizować, pielgrzymując nie w grupie, ale w pojedynczo - mówił ks. Widok.

- Camino (Droga św. Jakuba) dla pielgrzyma jest przede wszystkim miejscem spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem. Raciborski szlak drogi św. Jakuba umożliwi pielgrzymowanie od progu swojego domu - powiedział Helmut Starosta, prezes „Peregrini Opolienses”. Jedną z propozycji dla mieszkańców ziemi raciborskiej jest pielgrzymka od kościoła św. Jakuba w Raciborzu do zabytkowego kościółka Świętego Krzyża w Pietrowicach Wielkich.

Symbolicznym, centralnym znakiem Raciborskiego Szlaku Drogi św. Jakuba jest poświęcona dzisiaj przez ks. Norberta Widoka muszelka św. Jakuba w filarze kościoła św. Jakuba w Raciborzu.