Od progu domu

ak

|

Gość Opolski 30/2019

publikacja 25.07.2019 00:00

Nowy odcinek Drogi św. Jakuba uroczyście otwarty w Raciborzu.

▲	Poświęcenie znaku szlaku jakubowego w raciborskim kościele. ▲ Poświęcenie znaku szlaku jakubowego w raciborskim kościele.
Andrzej Kerner /Foto Gość

W sobotę 20 lipca w kościele św. Jakuba Starszego Apostoła w Raciborzu uroczyście otwarty został kolejny odcinek szlaku jakubowego, który wiedzie różnymi europejskimi drogami do sanktuarium apostoła w Santiago de Compostela. Nowy oznakowany odcinek prowadzi od Ujazdu do Nasiedla i został nazwany Szlakiem Raciborskim ze względu na to, że w jego centrum jest Racibórz ze stojącym na jego rynku podominikańskim kościołem pw. św. Jakuba.

22 lata temu właśnie na raciborskim rynku odnaleziono jedną z ośmiu znalezionych na terenie Polski muszli św. Jakuba – znak pielgrzymujących do grobu apostoła w Composteli. Raciborska muszelka datowana jest na XIII–XV wiek i może świadczyć o tym, że już wtedy prowadził tędy szlak.

– Pielgrzymowanie Szlakiem św. Jakuba to propozycja dla chrześcijan naszych czasów, aby wędrować nie w grupie, ale pojedynczo – mówił ks. Norbert Widok, kapelan Stowarzyszenia „Peregrini Opolienses” zrzeszającego miłośników pielgrzymowania w stylu jakubowym. Wraz z 60 innymi pielgrzymami dotarł do kościoła św. Jakuba w Raciborzu na uroczystość otwarcia szlaku w VI Jakubowym Rajdzie Rowerowym, który wystartował z Bierawy.

Podczas Mszy św. ks. Widok poświęcił znak Szlaku Raciborskiego – muszelkę umieszczoną na filarze kościoła św. Jakuba.