Już są animatorami i ceremoniarzami

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 28.08.2019 23:40

Na zakończenie diecezjalnej pielgrzymki LSO biskup Rudolf Pierskała ustanowił 33 ceremoniarzy i 4 animatorów.

Już są animatorami i ceremoniarzami Biskup, nim zawieszał krzyż na szyjach nowo ustanowionych ceremoniarzy i animatorów, wpierw podawał go do ucałowania. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Zadaniem nowo ustanowionych ceremoniarzy będzie we współpracy z księżmi przygotowywanie liturgii w parafiach, a także kierowanie jej przebiegiem. Z kolei animatorzy będą pomagali w prowadzeniu zbiórek i spotkań formacyjnych.

Od dziś parafia NSPJ w Owsiszczach ma pierwszych trzech ceremoniarzy. Jednym z nich jest Łukasz Sbeczka. - Interesuje mnie liturgia, przebieg różnych celebracji, dlatego kurs nie był dla mnie trudny. Teraz w trójkę we współpracy z naszym księdzem proboszczem będziemy czuwać nad zaplanowaniem liturgii. Będziemy m.in. rozdzielać funkcje ministrantom i uczyć ich, jak je wykonywać - opowiada Łukasz.

- Dwa lata temu, tutaj na pielgrzymce jeden z moich kolegów został ustanowiony ceremoniarzem i wtedy zapragnąłem także nim zostać. Czekałem tylko aż osiągnę odpowiedni wiek - mówi Dominik Lazar z parafii Wniebowzięcia NMP w Raciborzu. - Były cztery egzaminy teoretyczne i praktyczne, ale jeśli się słuchało tego, co przekazywali nam księża, nie było trudno je zdać - zapewnia Dominik. I dopowiada: - Z mojej parafii ustanawianych jest dzisiaj dwóch ceremoniarzy, a nasz starszy kolega, który dotąd pełnił tę funkcję, zapowiedział, że odda nam pałeczkę na uroczystościach.

Zarówno ceremoniarzem, jak i animatorem tego samego dnia został Przemek Żabski z parafii Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła w Kędzierzynie-Koźlu. - Animator może prowadzić zbiórki, organizować czas grupie. W naszej parafii ministrantami zajmuje się ks. Łukasz Klęczar, a ja będę osobą wspomagającą, jego prawą ręką - mówi Przemek, który przy ołtarzu służy już prawie 9 lat.

- Na kursie uczyliśmy, jak prowadzić formację, jaki przebieg powinny mieć spotkania w zależności od wieku uczestników. Młodsi ministranci potrzebują, by zbiórka była prowadzona bardziej w formie zabawy niż suchego wykładu. Przykładowo uczenie się ubioru kielicha poprzez łączenie obrazków czy odgadywanie. Dzięki temu ministranci więcej treści zapamiętają - opowiada Przemek.

Nowi ceremoniarze i animatorzy mają świadomość odpowiedzialności, jakiej się podejmują. A podczas Mszy św. w annogórskiej bazylice otrzymali z rąk bp. Pierskały krzyże oraz dyplomy poświadczające ukończenie kursu.

Kurs ceremoniarski odbywał się w minionym roku szkolnym, a składał się z czterech weekendowych zjazdów: trzech w Nysie i jednego w seminarium duchownym w Opolu. Spotkania poprowadzili ks. Zygfryd Waskin, ks. Tomasz Fortalski i ks. Paweł Chyla.

Program zajęć obejmował zagadnienia z liturgiki (rok liturgiczny, formularze mszalne, kolory szat liturgicznych), zasad poprawnego wykonywania różnych funkcji liturgicznych, jak i obrzędu Mszy św. - zwłaszcza uroczystej i pontyfikalnej, ceremonie Triduum Paschalnego, a także posługę w czasie nabożeństw.

Z kolei kurs animatorski przybliżał zasady prowadzenia wspólnot ministranckich, zbiórek formacyjnych, tematyki poszczególnych etapów formacji ministranckiej, a także najważniejsze zagadnienia z dynamiki grupy, pedagogiki, dydaktyki, katechetyki i pracy z małymi grupami.

Czytaj także: