Historia kościoła to historia ludzi

ak

publikacja 08.09.2019 00:23

150-lecie kościoła w Kadłubie Turawskim. Dwa dni świętowania.

Historia kościoła to historia ludzi Scena spektaklu o historii kościoła i wspólnoty wiernych w Kadłubie Turawskim. Andrzej Kerner /Foto Gość

Radosnym korowodem postaci, które wniosły ważny wkład w historię kościoła Matki Bożej Różańcowej w Kadłubie Turawskim, zakończył się spektakl o 150 latach historii tego kościoła i wspólnoty katolickiej, zaprezentowany podczas pierwszego dnia obchodów jubileuszowych.

W korowodzie, który pozdrawiał kilkuset mieszkańców zebranych - mimo brzydkiej, deszczowej pogody - pod namiotem biesiadnym na boisku w Kadłubie Turawskim, szli między innymi statyści wcielający się w role: pani Kejty, liderki religijnej (jakbyśmy dziś powiedzieli), ks. Jerzego Obsta, długoletniego proboszcza Ligoty Turawskiej, do której należy filia w Kadłubie Turawskim, ks. Josefa Christena (jego poprzednika) i pochodzących stąd duchownych: bp. Antoniego Reimanna (ordynariusza wikariatu apostolskiego Ñuflo de Chávez w Boliwii), o. Błażeja Kurowskiego (byłego prowincjała franciszkanów), ks. prof. Joachima Waloszka (długoletniego rektora opolskiego seminarium duchownego i znanego muzykologa), o. Krystiana Żmudy OFMConv, a także obecnych duszpasterzy parafii - ks. proboszcza Sławomira Pawińskiego i ks. Krzysztofa Kozimora. Wszyscy wymienieni duchowni wywodzący się z parafii - z wyjątkiem bp. Reimanna, który nie mógł przyjechać - byli obecni podczas jubileuszu w Kadłubie Turawskim.

- Chcieliśmy w tym spektaklu pokazać, że duszpasterze, księża są zwykłymi ludźmi, dzielącymi radości i troski wiernych. Dlatego przypomnieliśmy m.in. wiążące się z nimi anegdoty, jakie przetrwały w pamięci mieszkańców - powiedziała nam dr Maria Waloszek, która napisała scenariusz przestawienia i reżyserowała go. Ksiądz Christen - przed- i powojenny proboszcz - zapisał się w pamięci na przykład tym, że był namiętnym palaczem cygar. Potrafił palić nawet dwa naraz! Ksiądz Obst tak dobrze znał wszystkich parafian, ich problemy i domostwa, że zanim wszedł do domu, zdarzało mu się najpierw wejść do "waschkuchni".

Dzisiaj (niedziela, 8 września) o godz. 10.30 w kościele w Kadłubie Turawskim bp Rudolf Pierskała będzie przewodniczył Mszy św. jubileuszowej i dożynkowej. Po niej przemarsz korowodu dożynkowego na boisko, gdzie przygotowany jest bogaty program rozrywkowy.


Więcej w "Gościu Opolskim" nr 37 na 15 września.

Historia kościoła to historia ludzi   Podczas festynu jubileuszowego bogaty program artystyczny przedstawili przedszkolaki i uczniowie klas I-III z Kadłuba Turawskiego. Andrzej Kerner /Foto Gość