Powstało Opolskie Centrum Wolontariatu

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 27.09.2019 12:08

Iskra połączy ze sobą wolontariuszy i organizacje pozarządowe, a także zajmie się doradztwem i szkoleniami dla tych, którzy chcą podjąć pracę wolontariacką.

Powstało Opolskie Centrum Wolontariatu Konferencja prasowa odbyła się w Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu. Od lewej: Piotr Mnich, Bartosz Berezowski, Dorota Piechowicz-Witoń, Jakub Lasek i Alicja Wiśniewska. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Dzięki współpracy trzech organizacji powstała Iskra - Opolskie Centrum Wolontariatu. Mieści się w Centrum Dialogu Obywatelskiego (ul. Damrota 1), a także w przestrzeni internetu na stronie iskra.opole.pl.

- Wolontariat jest w Opolu bardzo ważną formą aktywności społecznej, ponieważ mamy długoletnie doświadczenia. Pierwsze biuro pośrednictwa pracy wolontariackiej powstało przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. Jako urząd miasta co roku staramy się wspierać wolontariuszy i koordynatorów organizacją spotkań, warsztatów, szkoleń, ale też wspierać projekty realizowane przez organizacje pozarządowe. W tym roku zapalamy iskrę do zmiany, do działania - mówi Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego.

Iskra to platforma spotkań i wspólnych działań dla organizacji pozarządowych, wolontariuszy i tych, którzy chcą się zaangażować, ale jeszcze nie wiedzą, jak.

- Na naszej stronie, która dziś wystartowała, znajduje się kalendarz wydarzeń. Będziemy w nim zamieszczać wszystkie wydarzenia, jakie zostaną do nas zgłoszone. Wolontariusz może je przeglądać, dowiedzieć się, jakie umiejętności są potrzebne i jakie doświadczenie można w nich zdobyć, a także zapisać się na te, którymi jest zainteresowany - wyjaśnia Jakub Lasek.

Obecnie w kalendarzu opublikowane są dwa wydarzenia, w których potrzebna jest praca wolontariuszy. Są to Opolski Festiwal Gór i malowanie muralu promującego miasto.

- Zapraszamy instytucje i organizacje do zgłaszania nam zapotrzebowania na wolontariuszy. Można to zrobić w zakładce "Zgłoś potrzebę". Może to zrobić też każdy mieszkaniec Opola, np. jeśli wie, że jest starsza pani, której trzeba nosić węgiel do palenia w piecu - wyjaśnia J. Lasek.

Iskra oferuje też wsparcie merytoryczne, szkolenia, kursy i doradztwo. - W Centrum Dialogu Obywatelskiego w poniedziałki, czwartki i piątki od 17.00 do 19.00 odbywają się dyżury koordynatorek wolontariatu. Ponadto w co drugi piątek będą odbywały się warsztaty i szkolenia dla organizacji pozarządowych z zakresu realizowania inicjatyw, pozyskiwania sponsorów czy motywowania wolontariuszy. Informacje będziemy zamieszczać na stronie Opolskiego Centrum Wolontariatu - informuje Alicja Wiśniewska, koordynatorka ds. wolontariatu. Drugą koordynatorką w Iskrze jest Bogna Mnich, specjalistka w zakresie motywacji wolontariuszy oraz organizacji pracy.

Szkolenia będą też prowadzone w szkołach, zarówno dla nauczycieli pełniących funkcję koordynatorów wolontariatu, jak i dla uczniów.

- Wolontariuszem może zostać człowiek w każdym wieku, nie tylko młodzież, ale też dorośli i seniorzy. Praca wolontariacka bardzo rozwija, daje szansę spotkań z ludźmi, wspólnego realizowania działań i pasji. Uważam, że warto mieć w sobie energię, żeby robić coś dodatkowo po pracy i swoich codziennych obowiązkach. Oferujemy doradztwo, żeby opolanie mogli odkryć w sobie to, w czym rzeczywiście będą się realizowali na polu wolontariatu - podkreśla A. Wiśniewska. - Jeśli ktoś nie chce angażować się długofalowo i wiązać z jakąś organizacją, może zostać wolontariuszem akcyjnym na konkretnym wydarzeniu, którym jest zainteresowany - zapewnia.

Iskra - Opolskie Centrum Wolontariatu powstało dzięki współpracy Stowarzyszenia Semper Avanti, Chorągwi Opolskiej ZHP oraz Projektu Geko.