Życie wraca na wzgórze zamkowe

k

publikacja 02.10.2019 13:04

Gmina Ujazd zagospodarowała teren dawnego zamku biskupów wrocławskich, który od czasów powojennych popadał w ruinę.

Życie wraca na wzgórze zamkowe Na pierwszej kondygnacji zamku zrobiony został taras widokowy. Andrzej Kerner /Foto Gość

Latem zakończyły się prace nad zagospodarowaniem terenów zielonych, alejek i stworzeniem ścieżki edukacyjnej wokół zamku, dawnej siedziby biskupów wrocławskich w Ujeździe.

Zamek – jako czasowa rezydencja biskupów wrocławskich, którzy byli wówczas właścicielami Ujazdu i okolicznych posiadłości -  powstał najprawdopodobniej w wieku XIV. Jednak jego początków trzeba upatrywać już w wieku XII, kiedy na wzgórzu w Ujeździe stanęła kamienna, warowna baszta mieszkalna (donżon). W roku 1223 biskup Wawrzyniec wydaje dokument lokacyjny dla Ujazdu i ta data uważana jest za rok założenia miasta.

Przez wieki zamek był rozbudowywany, przebudowywany zgodnie z modami architektonicznymi mijających epok, zmieniał także właścicieli. Końcem jego "mieszkalnej" historii stał się początek roku 1945 r., kiedy podczas zdobywania Ujazdu przez Armię Czerwoną zniszczonych zostało ok. 70 proc. zabudowań, w tym ratusz i zamek, który wcześniej został opuszczony przez ówczesnego  właściciela, księcia Hansa zu Hohenlohe – Öhringen.

Przez dziesiątki lat powojennych spalony zamek niszczał systematycznie, zarastał krzewami i drzewami. Był niedostępny.

Wreszcie w roku 2016 Agencja Nieruchomości Rolnych wykonała prace remontowo-zabezpieczające ruin zamkowych: odgruzowano i oczyszczono piwnice, wzmocniono i zabezpieczono ściany, na parterze wylano betonową posadzkę, zabezpieczono teren dziedzińca i terenów przylegających do zamku. Na pierwszym piętrze zrobiony został duży taras widokowy.

W roku 2019 gmina Ujazd zainwestowała milion złotych w zagospodarowanie otoczenia budowli i utworzenie wokół niego ścieżki edukacyjnej opowiadającej historię miasta i zamku. Dzięki temu obiekt stał się bardziej przyjazny dla turystów, którzy coraz częściej ruiny zamku ujazdowskiego obierają jako interesujący punkt wycieczkowy.

TAGI: