Młode wino i nowe bukłaki

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 27.10.2019 21:57

Ławka to nowa nazwa duszpasterstwa młodzieży w diecezji opolskiej.

Młode wino i nowe bukłaki Nowe logo diecezjalnego duszpasterstwa młodzieży. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Nowa nazwa i nowe logo zostały zaprezentowane podczas diecezjalnego spotkania młodych Ławka Go, które od 25 do 27 października odbywało się na Górze św. Anny.

- Szukaliśmy nazwy, która odpowiada temu, co dla nas najważniejsze, temu, co nazywamy charyzmatem naszego duszpasterstwa, a zawiera się on w słowach: "Spotkanie jest najważniejsze". Ławka jest symbolem spotkania w drodze - mówi ks. Łukasz Knieć, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Dodaje też: - Zmiana nazwy i logo to tylko zewnętrzny wyraz czegoś o wiele ważniejszego: odkrywamy nowość w ludziach młodych. Ich świat jest zupełnie nowym światem. Oni są młodym winem, a bardzo często postępujemy tak, że wkładamy ich w stare struktury. Szukajmy nowych przestrzeni, które będą młodym ludziom odpowiadały.

Na Ławce Go niedzielnej Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Czaja. - Proszę was, abyście nam, pasterzom Kościoła i Kościołowi opolskiemu, pomogli przygotować nowe bukłaki - apelował do młodych ordynariusz.

I przekonywał: - Mamy być takim winem, które coraz bardziej przemienia się w miłość. Ale pamiętajmy, że wino w miłość przemienia Jezus. Dlatego, choć nowy bukłak jest bardzo ważny, to jeszcze ważniejsze jest to, żebyśmy byli otwarci na Jezusa. Najważniejsza jest wiara. Nowe bukłaki mają nam pomóc bardziej otworzyć się na Jezusa, być bardziej uległymi Jezusowi.

Bp Czaja, zapraszając młodzież do współpracy, podkreślał, że są takie rzeczy w Kościele, których zmieniać nie można, ale jest też wiele przestrzeni, które można czynić nowymi. - Planujemy synod młodych i jeśli do niego dojdzie, a mam nadzieję, że dojdzie, to ważne będą trzy punkty: nowe bukłaki w Kościele opolskim, większa uległość Jezusowi oraz przywrócenie standardów chrześcijańskich, które obowiązywały przez wieki. Te trzy punkty są konieczne, żebyśmy nie wpadli w pułapkę robienia Kościoła po swojemu. Rzeczywiście trzeba szukać nowych form wyrazu tam, gdzie są nowe uwarunkowania, ale nie wolno oddać tego, na czym Kościół od samego początku jest osadzony - mówił ordynariusz.

W procesji z darami młodzi ludzie oprócz chleba i wina przynieśli nowe logo duszpasterstwa. Jego autorem logo jest Michał Grochoła z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży.

- To oczywiste, że w nowym logo musiała się pojawić ławka, ale musiało tez być coś, co uczyni tę ławką naszą ławką. Dlatego połączyłem ławkę ze spotkaniem, stąd dwie twarze zwrócone do siebie. Postawiłem na minimalizm. Taki jest aktualny trend - opowiada Michał Grochoła.

Młode wino i nowe bukłaki   W Ławce Go wzięła udział liczna grupa z Raciborza. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

W spotkaniu, które odbyło się pod hasłem "Idzie nowe…", wzięło udział 250 osób.

Więcej o tym, co wydarzyło się na Ławce Go, napiszemy w „Gościu Opolskim” nr 45/2019 w niedzielę 10 listopada br.