Jezus utożsamia się z ubogimi

ak

publikacja 17.11.2019 20:13

Opolskie obchody III Światowego Dnia Ubogich.

Jezus utożsamia się z ubogimi Bp Andrzej Czaja przyjmuje dary ołtarza Andrzej Kerner /Foto Gość

Mszą św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Czai rozpoczęły się w katedrze opolskiej organizowane po raz drugi - wspólnie przez miasto i Kościół lokalny - obchody ustanowionego przez papieża Franciszka Światowego Dnia Ubogich.

- Papież Franciszek w orędziu na III Światowy Dzień Ubogich mówi o potrzebie zmiany naszej mentalności, zmiany myślenia, by nie ulegać konsumpcji, by się wyzwalać z chęci brania i używania, aby się dzielić sobą - swoim czasem, swoimi dobrami, swoim życiem - mówił biskup opolski podczas Eucharystii, która była sprawowana w intencji ludzi ubogich i potrzebujących.

- Niektórzy bardzo potrzebujący są tu, pośród nas. Potrzebują naszych rąk, nie tylko po to, by mogli coś otrzymać. Potrzebują naszych serc wrażliwych, ochotnych do tego, aby wejść w relację, by nie czuli się wykluczeni. Potrzebują naszej obecności, aby przezwyciężyć samotność. Nade wszystko zaś potrzebują opieki duchowej, bo – najogólniej rzecz ujmując – tak, jak każdy z nas, tak i ci nasi bracia: biedni, samotni, bezdomni, opuszczeni najbardziej potrzebują Boga. Jezus utożsamia się z ubogimi – mówił w kazaniu bp A. Czaja.

Po Mszy św. w katedrze pod namiotem biesiadnym rozbitym na opolskim rynku spotkało się kilkuset mieszkańców i bezdomnych z Opola oraz okolic. Grochówkę ugotowali żołnierze opolskiej brygady, a produkty do kilkuset porcji przygotowano już wczoraj. Rozdawali je wolontariusze opolskich inicjatyw dobroczynnych – "Śniadania z nadzieją" i "Zupy w Opolu", Monaru i Caritas. Na stołach pojawiło się także ciasto, które na ponad 80 blachach przywieziono z gminy Łubniany. Wypieczono je w 11 sołectwach gminy. – Życzę wszystkim tego, co najważniejsze: byśmy dzisiaj właśnie tutaj spotkali Chrystusa – powiedział do uczestników spotkania wójt Łubnian Paweł Wąsiak.

Wiceprezydent Opola Przemysław Zych życzył, by taki "dzień dobroci towarzyszył nam przez 365 dni w roku". Prezydent dziękował za współpracę miasta i Kościoła,  podkreślał rolę s. Aldony Skrzypiec SSpS, jałmużnika biskupa opolskiego, zarówno w organizacji Dnia Ubogich oraz innych inicjatyw na rzecz bezdomnych i potrzebujących. W czasie Mszy św. bp Andrzej Czaja zapowiedział, że wspólnie z s. Aldoną przygotowuje "Dom nadziei", w którym będą mogli spotykać się ubodzy i bezdomni z terenu Opola. Będzie to kilka przystosowanych do tego celu pomieszczeń - z osobnym wejściem od ul. Książąt Opolskich - w budynku Domu Księży Emerytów.

Jezus utożsamia się z ubogimi   Za stołem pod opolskim ratuszem podczas III Światowego Dnia Ubogich. Andrzej Kerner /Foto Gość