Europa wg R. Schumana

Karina Grytz-Jurkowska Karina Grytz-Jurkowska

publikacja 20.11.2019 12:45

- Trzeba razem budować układ odniesienia, w oparciu o uniwersalne wartości – mówił w Opolu o idei "na dziś" jego współpracownik, prof. Gebhardt.

Europa wg R. Schumana   Konferencję prowadził ks. prof. S. Rabiej z UO. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

"Granice jednoczonej Europy" - to temat debaty, która odbyła się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego. Przypomniano Roberta Schumana - jednego z ojców założycieli Unii Europejskiej a okazja do tego była tym lepsza, że gościem spotkania był prof. Stanisław Gebhardt - polityk, ekonomista, członek Szarych Szeregów i Armii Krajowej, który jako młody człowiek był jego współpracownikiem.

Prof. Gebhardt przypomniał początki budowy zjednoczonej Europy i skomplikowaną sytuację po II wojnie światowej - silne nastroje antyniemieckie, kolejne zagrożenie sowieckie ze Wschodu, ruchy komunistyczne, także we Włoszech i w Niemczech, opisywał działania ówczesnej chadecji, wspominał słowa swojego mentora, R. Schumana, którego proces beatyfikacyjny trwa.

Europa wg R. Schumana   Sala wykładowa Wydziału teologicznego była pełna Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Podkreślał, że zgodnie z przyjętym układem odniesienia należy potem wprowadzać rozwiązania społeczno-gospodarcze, nawet jeżeli nie przynoszą tak szybkich i wielkich rezultatów jak inne - na pierwszy rzut oka ciekawsze, ale pomijające te wartości.

- W dalszej perspektywie te rozwiązania okażą się bowiem korzystniejsze, nie tamte, trzeba tylko wykazać się cierpliwością - tłumaczył prof. Gebhardt. - I mimo przymiotnika "chrześcijańska" w określeniu chrześcijańskiej demokracji nie należy wiązać tego tylko z tą religią, bo opiera się ona na wartościach uniwersalnych - podkreślał.

Europa wg R. Schumana   Wspólne zdjęcie - prof. Stanisław Gebhardt, organizatorzy konferencji i studenci z zagranicy Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Konferencję zorganizowała Grupa Schumana Uniwersytetu Opolskiego, a jej moderatorem był ks. prof. Stanisława Rabiej.

Kolejną część spotkania, w którym licznie brali udział studenci z zagranicy, poświęcono akcji "Wigilia bez Granic", a raczej rozszerzonej jej wersji "Święta bez Granic". Jest ona od dwóch lat realizowana także w naszej diecezji i obejmuje nie tylko uczącą się młodzież, ale również pracujących w naszym regionie.

O samym projekcie i naborze opowiedział Ryszard Krzyżanowski z Instytutu Myśli Schumana w Warszawie, doświadczeniem spędzenia świąt z kimś z zagranicy podzielił się Krzysztof Ogiolda, goszczący studenta z Indii, zaś bieżące szczegóły przybliżyli ks. Rabiej i inni członkowie opolskiej Grupy Schumana.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, rekrutacja zarówno obcokrajowców spędzających tu święta, jak i tych, którzy chcą ich ugościć. zacznie się na początku grudnia, wraz z adwentem. Zgłosić się można poprzez formularz na stronie: wigiliabezgranic.pl. Szczegóły opublikujemy nieco później.