Inauguracja Klubu Seniora w Dąbrówce Górnej

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

dodane 22.11.2019 15:41

Czytamy książki, gramy w gry, rozmawiamy, wymieniamy się przepisami… - wyliczają seniorki.

Inauguracja Klubu Seniora w Dąbrówce Górnej Oficjalna inauguracja Klubu Seniora w Dąbrówce Dolnej. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Placówkę prowadzi animatorka Sylwia Galowy. - W pierwszych dniach seniorki chciały jak najwięcej ze sobą rozmawiać, ale z czasem zaczęły coraz więcej robić. Bardzo lubią prace manualne, chętnie grają w bingo i rummikub. Otworzyłyśmy kącik prasy, a w planach mamy wspólne andrzejki, kolędowanie, jak i wyjazdy - najpierw do Teatru Ekostudio w Opolu - mówi.

- Dobrze jest wyjść między ludzi, pobyć razem. W klubie nie tylko rozmawiamy przy kawie i ciastku, ale też uczymy się robić różne rzeczy, np. stroiki - mówi Elżbieta Klemens. A jej koleżanka Monika Mikolasz dodaje: - Tutaj zawsze czas tak fajnie zleci.

Klub Seniora w Dąbrówce Górnej mieści się w Gminnym Ośrodku Kultury. Działa od 9.00 do 13.00, a raz w tygodniu przez 6 godzin otwarty jest w formie kawiarenki.

W piątek  odbyła się oficjalna inauguracja działalności klubu, w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Krapkowice. - Bardzo dobrze, że powstaje Klub Seniora, miejsce, w którym starsi mieszkańcy mogą się spotkać i wspólnie coś zrobić - podkreślał sekretarz miasta Herald Brol. Uczestnikom projektu życzył chęci do pracy i wszystkiego najlepszego.

Podczas spotkania ludowe piosenki zaśpiewały uczennice z miejscowej szkoły, a także panie z Kórnicy, gdzie również działa Klub Seniora.

- Na naszych spotkaniach jest radośnie, dużo rozmawiamy, wymieniamy się przepisami, wykonujemy różne prace ręczne - opowiada Bronisława Jaszkowic. I dodaje: - Jak tylko mogę, to chętnie tutaj przychodzę. Jesteśmy z jednej miejscowości, więc wszyscy dobrze się znamy. Są wśród nas osoby samotne, które nie miałyby co zrobić z czasem, dlatego bardzo dobrze, że taki klub powstał.

Klub Seniora w Dąbrówce Górnej jest jednym z 20 klubów, które swoją działalność rozpoczęły 1 października br. w ramach projektu "Opolski senior - zapewnienie wsparcia osobom niesamodzielnym oraz ich opiekunom". To inicjatywa realizowana przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej i Towarzystwem Dobroczynnym Niemców na Śląsku.

- Zaobserwowaliśmy, że na wioskach jest bardzo mała oferta dla osób starszych, że brakuje miejsc, w których mogliby się spotykać. A te osoby przecież mają chęci i siły, by wyjść z domów, by spotkać się i coś razem zrobić. Po to powstały Kluby Seniora - mówi Krystian Baldy, koordynator projektu.

Oprócz Dąbrówki Górnej kluby działają też w Zdziechowicach (gmina Gorzów Śląski), Boryczy (gmina Izbicko), Raszowej (gmina Leśnica), w Ujeździe, Jemielnicy, Bierawie, Cisku, Długomiłowicach (gmina Reńska Wieś), Biedrzychowicach (gmina Głogówek), Kórnicy (gmina Krapkowice), Zdzieszowicach, Komprachcicach, Zagwiździu (gmina Murów), Chrząstowicach, Antoniowie (gmina Ozimek), Zawadzie (gmina Turawa), Źlinicach (gmina Prószków), Świerczach (gmina Olesno), Naroku (gmina Dąbrowa).