W Bractwie Szkaplerznym przyjęli białe płaszcze

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 24.11.2019 18:00

- Jak na Górze Karmel jest latarnia sprowadzająca do portu statki z Morza Śródziemnego, tak Maryja jest dla nas latarnią, byśmy się nie pogubili i dopłynęli do portu, którym jest Jezus Chrystus - mówił o. Włodzimierz Tochmański OCD.

W Bractwie Szkaplerznym przyjęli białe płaszcze Członkowie Bractwa Szkaplerznego. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

W uroczystość Chrystusa Króla w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła Msza św. o 15.00 sprawowana była w intencji członków Bractwa Szkaplerznego w 15. rocznicę jego powołania. Eucharystii przewodniczył o. Włodzimierz Tochmański OCD, który jest moderatorem bractwa w prowincji krakowskiej Karmelitów Bosych. Koncelebrowali: ks. proboszcz Rudolf Świerc, ks. Aleksander Janecki - pierwszy opiekun wspólnoty oraz ks. Wojciech Kuzyszyn - obecny opiekun duchowy.

W homilii o. Tochmański przypominał, że to krzyż jest objawieniem całej prawdy o królowaniu Jezusa. Postawił pytanie, czy śpiewane słowa: „Król nam Chryste zawsze i wszędzie” rzeczywiście oznaczają, że Jezus jest królem naszego życia, naszej rodziny, naszego domu. - Chciejmy się poddać Jego panowaniu, a nie szukać po swojemu - zachęcał kaznodzieja. Podkreślał, że liczne ruchy w Kościele - jak i bractwo szkaplerzne, różne szkoły duchowości są bogactwem, z którego warto korzystać.

- Maryja jest tą, która jest nam przewodniczką. Tak, jak na Górze Karmel jest latarnia sprowadzająca do portu w Hajfie statki z Morza Śródziemnego, tak Maryja jest dla nas latarnią, byśmy się nie pogubili i dopłynęli do portu, którym jest Jezus Chrystus - tłumaczył o. Tochmański.

U końca Eucharystii ks. proboszcz Rudolf Świerc podziękował członkom Bractwa Szkaplerznego. - Dziękuję wam za piękne zaangażowanie w naszą wspólnotę parafialną. Bardzo się cieszymy, że w naszej parafii bractwo istnieje. Życzymy wam, aby Matka Boża Szkaplerzna wciąż otaczała was płaszczem opieki, u Boga wypraszała wam wszelkie łaski, ale też była drogą wzrastania w chrześcijańskiej wierze - mówił.

Po Mszy św. odbył się obrzęd przyjęcia szkaplerza karmelitańskiego. Natomiast przed Eucharystią - obrzęd poświęcenia białych płaszczy, które nałożyli członkowie bractwa.

- Płaszcz jest symbolem ducha karmelitańskiego, który jest duchem eliańskim i maryjnym zarazem. Poświęcenie i nałożenie tego płaszcza jest znakiem przyjęcia tego podwójnego ducha - wyjaśnił o. Włodzimierz Tochmański.

Kolor płaszcza może być biały jako znak ducha prorockiego i Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny lub błękitny jako znak Maryi Wniebowziętej. Członkowie opolskiego bractwa będą nosili płaszcze w kolorze białym. Jak wyjaśnił o. Tochmański mogą je nakładać podczas liturgicznych spotkań bractwa, procesji eucharystycznych i maryjnych oraz podczas innych oficjalnych uroczystości, jeżeli bractwo będzie reprezentowane co najmniej przez czterech członków.

- Prawo do noszenia płaszcza brackiego ma osoba, która aktywnie uczestniczy w życiu bractwa oraz wypełnia dobrze swoje obowiązki brackie czyli podejmuje modlitwę i dążenie do świętości, uczestniczy w spotkaniach formacyjnych, angażuje się w służbę na rzecz bractwa, złożyła przyrzeczenie brackie i otrzymała płaszcz podczas uroczystości poświęcenia lub obłóczyn - tłumaczył karmelita.

Więcej o Bractwie Szkaplerznym przed tygodniem pisaliśmy w „Gościu Opolskim” w tekście: Pod specjalną ochroną