Obcokrajowcy podzielili się opłatkiem

Karina Grytz-Jurkowska Karina Grytz-Jurkowska

publikacja 10.12.2019 21:30

Przedświąteczne spotkanie studentów i uczniów z zagranicy odbyło się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego.

Obcokrajowcy podzielili się opłatkiem   Sala wypełniła się studentami z różnych krajów. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Salę w piwnicach przy ul. Drzymały 1 wypełnili studenci opolskich uczelni, przybyli z Ukrainy, Kazachstanu, Indii, Tajwanu, Chin i innych krajów. Dotarli także uczniowie z Kazachstanu, uczęszczający do Zespołu Szkół z Otmuchowie, a także wychowankowie szkoły sportowej i klas "mundurowych" z Prószkowa. W sumie ok. 200 osób.

10.12.2019, Opole. Spotkanie świąteczne obcokrajowców na WTUO.
Karina Grytz-Jurkowska

Po występach różnych grup i po pobłogosławieniu przez bp. Rudolfa Pierskałę opłatków, niektórzy uczestnicy w pierwszej chwili nie bardzo wiedzieli, co zrobić z białym, delikatnym płatkiem, który im podano. Nie wszystko wyjaśniła też zwięzła informacja, że to polska, świąteczna tradycja, by odłamując i zjadając mały kawałek składać sobie życzenia. Ale już po chwili, obserwując innych, także włączyli się w ten zwyczaj, z ciekawością smakując biały, kruchy wypiek i wymieniając serdeczności.

- Pierwszy raz spotykamy się z czymś takim. Przyjechałyśmy z Tajwanu na rok, cztery miesiące temu, nie znamy jeszcze polskich zwyczajów - przyznają Lin Chingyeh i Chen En Ti z Tajwanu. - Tym razem nie uda nam się spędzić świąt w polskim domu, bo zaplanowałyśmy pojechać do kilku krajów. Już byłyśmy na świątecznych jarmarkach i bardzo nam się to podobało. U nas świętuje się raczej Nowy Rok. Tym bardziej więc cieszymy się, że mogłyśmy zobaczyć, jak tu wyglądają święta - dodają.

Obcokrajowcy podzielili się opłatkiem   Opłatek - dla obcokrajowców to zupełnie nieznana tradycja. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Wcześniej jednak życzenia złożyli im Birgit Fisel-Rösle, konsul Niemiec w Opolu, prof. Marcin Lorenc, rektor PO, prof. Izabella Pisarek, prorektor UO oraz bp Rudolf Pierskała. Z kolei przedstawiciele uczniów dziękowali opolskiemu środowisku akademickiemu za zaproszenie i cieszyli się możliwością poznania polskiej tradycji i zaprezentowania swojej.

A było co oglądać – ukraińskie kolędy, kazachskie pieśni, chiński taniec, jak i same stroje, były bardzo klimatyczne i efektowne.

Obcokrajowcy podzielili się opłatkiem   Piękne dziewczyny, tańce i stroje - choćby dlatego warto poznawać kulturę innych krajów. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Spotkanie to miało być okazją do poznania się i zachętą do udziału w akcji "Wigilia bez Granic". Stąd rozdawano ulotki z informacją o stronie internetowej wigiliabezgranic.com. Jest tam formularz, gdzie mogą się zapisać zarówno cudzoziemcy chcący spędzić wigilię w polskich rodzinach, jak i rodziny gotowe ich przyjąć (szerzej o tym już wkrótce, w osobnej informacji).

Więcej o spotkaniu – w świątecznym, opolskim wydaniu Gościa Niedzielnego (nr 51-52, na 22.12.2019 r.).

Obcokrajowcy podzielili się opłatkiem   Życzenia składali sobie rektorzy opolskich uczelni, biskup oraz studenci. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość