Twórcy przełamali się opłatkiem

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 11.01.2020 21:57

Bp Andrzej Czaja: Jako społeczeństwo Śląska Opolskiego wiele otrzymaliśmy od was, z waszego serca i umysłu.

Twórcy przełamali się opłatkiem Kolędowanie z sopranistką Katarzyną Hołysz. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Doroczne spotkanie środowisk twórczych przygotowane przez ks. prof. Piotra P. Maniurkę odbyło się w sobotę 11 stycznia w Muzeum Diecezjalnym w Opolu. Wzięli w nim udział artyści plastycy, architekci, aktorzy, muzycy, literaci, muzealnicy, dziennikarze i animatorzy kultury.

Oprawę muzyczną przygotowały dziewczynki ze Szkoły Muzycznej „Preludium”, a gwiazdą kolędowego wieczoru była sopranistka Katarzyna Hołysz z Poznania, której akompaniował na fortepianie Maciej Lamm. Artystka wykonała najsłynniejsze polskie kolędy, a następnie pociągnęła do wspólnego śpiewu wszystkich obecnych. Odkrywając potencjał wokalny sali, proponowała kolejne kolędy i pastorałki, które chętnie były podejmowane.

Nim przyszedł czas na dzielenie się opłatkiem, głos zabrali Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego zajmujący się sprawami kultury, oraz biskup opolski Andrzej Czaja.

- W minionym roku udało nam się wpisać na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego dwa ważne w naszej przestrzeni regionalnej wydarzenia: zwyczaj wodzenia niedźwiedzia i wspaniałą opolską kroszonkę. Mieliśmy wspaniałą formę urodzin Józefa Elsnera, udało nam się otworzyć w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu wystawę kresową. Myślę, że to pierwszy krok, żeby w naszym regionie powstało muzeum kresowe - mówił wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.

Zapewniał, że w nowym roku samorząd województwa nie zwalnia tempa. - Rok rozpoczynamy od remontu teatru dramatycznego. Zachęcam do odwiedzania teatru, bo tylko do końca marca w weekendy będziemy mogli korzystać z bogactwa naszego teatru, a potem na kilka miesięcy gmach niestety będzie zamknięty. W tym czasie będziemy się starali, aby nasi artyści grali w domach kultury w miastach powiatowych - zapewniał wicemarszałek. Prowadzona będzie też rewitalizacja zamku w Mosznej.

Biskup opolski wyraził wdzięczność środowiskom artystycznym i twórczym. - Jako społeczeństwo Śląska Opolskiego znowu wiele otrzymaliśmy od was, z waszego serca, z waszego umysłu. Otrzymaliśmy wiele dobra, piękna, myśli inspirujących do tego, by na tej naszej ziemi żyć w zgodzie, pokoju i miłości. Za to wam dziękuję i jednocześnie gratuluję wam wielu osiągnięć - mówił bp Czaja.

- Przed nami rok szczególny, bo i 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II, i beatyfikacja sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Będzie wiele duchowego ładunku, który - mam nadzieję - otworzy serca i nas - jako społeczeństwo - pojedna. Bo to jedno z pierwszych zadań, jakie są przed nami - byśmy żyli w większej zgodzie, miłości i pokoju - podkreślał ordynariusz.

A nawiązując do historii Mędrców ze Wschodu, którzy złożyli pokłon Dzieciątku, zachęcał do bycia mądrymi chrześcijanami. - Kiedy jako wyznawca Chrystusa będę mądry? Wtedy, kiedy nie będę lekceważył znaków czasu, kiedy obficie będę czerpał z prawdy przez Boga objawionej, a nie tylko z wiedzy i zdobyczy świata, oraz kiedy moim zasadniczym punktem odniesienia w życiu będzie to Dziecię nam dane, Boży Syn, Jezus Chrystus - zapewniał. I podkreślał, że świat potrzebuje mądrości chrześcijańskiego życia.