Koncertem wsparli kościół "na Górce"

Karina Grytz-Jurkowska Karina Grytz-Jurkowska

publikacja 01.02.2020 14:15

Charytatywne wydarzenie ma pomóc w zebraniu pieniędzy na spłatę zobowiązań zaciągniętych dla renowacji zabytkowej świątyni.

Z wiary i z miłości na ratunek zabytkowi - to tytuł koncertu, który odbył się w piątek, 31 stycznia w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha. Jego celem było wsparcie tej najstarszej opolskiej świątyni - spłatę zobowiązań związanych z niezbędnym remontem dachu i elewacji.

Koncertem wsparli kościół "na Górce"   Całość prowadziła Małgorzata Jeruzal. Tu z gospodarzem świątyni, ks. Bogusławem Królem. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

- Oczywiście warto i należy wspierać ten cenny zabytek - mówi Elżbieta Molak, opolska wojewódzka konserwator zabytków, która objęła patronat honorowy nad wydarzeniem. Podkreśla historyczną wartość tych murów i konieczność dbałości o nie. - Ale ten koncert to też niezwykłe wydarzenie, nadanie temu kościołowi prócz wymiaru sacrum także nowego wymiaru, nie tylko deistycznego, ale też kulturowego, obcowania ze sztuką, oprócz piękna architektury także z pięknem muzyki, ale i świadectwem wiary - mówiła.

Po przeprowadzeniu najważniejszych prac ocenia stan obiektu jako dobry. Jednak koszty remontu okazały się trudne do udźwignięcia przez parafię. Do spłaty pozostało bowiem ponad 430 tys. zł.

- Jak o tym usłyszeliśmy, postanowiliśmy pomóc proboszczowi i zrobić imprezę charytatywną. Czasu było mało, ale udało się ustalić jakiś termin. Na szczęście okazało się, że dzięki Damianowi Lechoszestowi, artyście, który z żoną przekazuje dziś parafii portret papieża Jana Pawła II, udało się skontaktować ze znanym multiinstrumentalistą i kompozytorem Józefem Skrzekiem, który zechciał wystąpić - mówi Andrzej Kowalczyk, współorganizator wydarzenia.

Tu próbka tego, co mogli usłyszeć uczestnicy...

Koncert charytatywny „Z wiary i miłości - na pomoc zabytkowi”
Karina Grytz-Jurkowska


W klimat zbarokizowanego, pierwotnie gotyckiego wnętrza wprowadził duet wiolonczelowy The Cellos, a przez stylowe, dawne stroje i scenerię członkowie Stowarzyszenia „Perły Baroku”.

Przed koncertem historię zabytkowej świątyni przybliżył opolski aktor Andrzej Czernik, był też barwny wywiad z Janem Budziaszkiem, perkusistą „Skaldów” i rekolekcjonistą. Krótkiego fragmentu tej rozmowy można posłuchać tutaj:

Koncert dla kościoła "na Górce".
Karina Grytz-Jurkowska

Potem bp Rudolf Pierskała poświęcił portret św. Jana Pawła II ofiarowany przez artystów z Baborowa i pobłogosławił wspólnotę parafialną i ofiarodawców. Wreszcie wybrzmiała poruszająca muzyka - najpierw utwór organowy, kolejne już w nowocześniejszej aranżacji. Po koncercie darczyńcy spotkali się w Muzeum Śląska Opolskiego z artystami.

- Od tysiąca lat ta świątynia oddycha modlitwą. Tysiąc lat to czterdzieści pokoleń ludzi, którzy tutaj przychodzili, by powierzać Bogu swoje sprawy. Wielu z nich, wierzę, że już jest w niebie, zbawionych. Niech ich wstawiennictwo otacza dziś każdego z nas - mówił, wyrażając wdzięczność za wsparcie i zaangażowanie proboszcz, ks. Bogusław Król.

Koncertem wsparli kościół "na Górce"   Oświetlenie, muzyka i postacie w barokowych strojach tworzyły niezwykły klimat tego koncertu. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Zbiórka na rzecz ratowania opolskiego zabytku potrwa do 23 lutego, zakończy ją Msza św. w kościele Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu w intencji wszystkich darczyńców.