Bohater walki o prawdę

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 24.02.2020 11:37

Przed Zakładem Karnym w Raciborzu odsłonięta i poświęcona została tablica upamiętniająca bł. ks. Ryszarda Henkesa SAC, męczennika z Dachau.

Bohater walki o prawdę Odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Uroczystości upamiętniające bł. ks. Ryszarda Henkesa SAC odbyły się z inicjatywy raciborskich samorządowców w niedzielę 23 lutego. Duchowny w swoim kapłańskim życiu związany był ze Śląskiem. Pracował jako wykładowca i wychowawca w pallotyńskiej szkole w Kietrzu, był dyrektorem domu rekolekcyjnego św. Józefa w Branicach, posługiwał z w Ząbkowicach Śląskich.

Był proboszczem w czeskich Strahovicach, wziętym kaznodzieją i rekolekcjonistą, głosił kazania m.in. na Górze św. Anny czy w Raciborzu. Za antynazistowskie kazania został aresztowany w Raciborzu przez gestapo, torturowany i uwięziony, a następnie przewieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie zmarł 22 lutego 1945 roku, czyli 6 tygodni przed wyzwoleniem obozu.

Ks. Ryszard Henkes został beatyfikowany 15 września 2019 r. w Limburgu w Niemczech.

Raciborskie uroczystości rozpoczęły się w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa od konferencji naukowej z udziałem m.in. bp. Jana Kopca i ks. Przemysława Krakowczyka SAC. Bp Jan Kopiec zarysował kontekst historyczny i społeczny w państwie niemieckim po I wojnie światowej, w jakim do władzy doszedł Adolf Hitler, wprowadzając ideologię nazistowską. Wskazywał na kompleks Wersalu, na gruncie którego rozwinął się narodowy socjalizm i przekonanie, że każdego wroga trzeba usuwać, aż do fizycznego zlikwidowania. Za takiego wroga uznawany był też Kościół.

Ks. Przemysław Krakowczyk SAC mówił o duchowym testamencie bł. ks. Ryszarda Henkesa. Nazwał go bohaterem walki o prawdę, którego droga do świętości nie zaczęła się w Dachau. W Dachau był jej kres.

Konferencję zakończyły prelekcje Renaty Sput i Pawła Newerli. Ten ostatni opowiedział o raciborskim więzieniu, w którym przetrzymywany był błogosławiony pallotyn.

W południe Mszy św. dziękczynnej za dar życia bł. ks. Ryszarda Henkesa i za jego beatyfikację przewodniczył bp Andrzej Czaja. Wśród koncelebrantów byli: bp Jan Kopiec z Gliwic, bp Rudolf Pierskała, bp Adrian Galbas SAC z diecezji ełckiej, bp Martin David z diecezji ostrawsko-opawskiej, a także prowincjałowie pallotyńscy i księża z dekanatu raciborskiego.

- Chciejmy prosić, abyśmy potrafili zaczerpnąć jak najwięcej z tego, co nam zostawił bł. Ryszard. Żebyśmy my, współcześni chrześcijanie, potrafili podejmować służbę prawdzie, byśmy nie wprowadzali podziałów, ale żyli w jedności i zgodzie - na początku Mszy św. mówił bp Andrzej Czaja.

Homilię wygłosił bp Rudolf Pierskała. Przekonywał, że świętość jest dla każdego. Zapraszał do przyjmowania postawy otwartego serca i wyciągniętej dłoni, ukazując w ten sposób klasę doskonałości. Do tego wzywa nas Jezus, mówiąc o miłości nieprzyjaciół. Nawiązując do życia bł. ks. Ryszarda Henkesa, podkreślał: - Jego osobowość dojrzała do tego, aby oddać życie dla chorych więźniów. Nie wystarczy tylko mówić o miłości, ale trzeba ją rzeczywiście w życiu realizować.

Uroczystości zakończyły się przed Zakładem Karnym w Raciborzu, gdzie odsłonięta i poświęcona została tablica pamiątkowa.