Wnętrze katedry odsłonięte

k

publikacja 04.04.2020 18:19

Koniec remontu elewacji wewnętrznej. Jest pięknie. Bardziej gotycko.

Wnętrze katedry odsłonięte Katedra opolska, 4 kwietnia 2020 roku. Andrzej Kerner /Foto Gość

Zakończony został remont nawy głównej, naw bocznych, sklepienia oraz filarów opolskiej katedry pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Zgodnie z zamysłem kierującego remontem i renowacją katedry zespołu pod kierunkiem prof. Ireneusza Płuski z krakowskiej ASP, chodziło o przywrócenie gotyckiego charakteru elewacji wewnętrznej katedry.

Katedra odzyskała swój gotycki wdzięk m.in dzięki odsłonięciu ceglanych murów, wyeksponowaniu najstarszych wątków cegły gotyckiej, odnowieniu, wzmocnieniu zmurszałych cegieł lub ich konserwacji etc.

Po kilku latach, kiedy wnętrze było zasłonięte raz z jednej, raz z drugiej strony (bądź z obu), zasłonięty był ołtarz główny i ołtarz Matki Boskiej Opolskiej, dzisiaj wchodzi się do katedry jak do właściwie zupełnie innego wnętrza. Czuje się oddech przestrzeni, uderza jakby wzmocniona strzelistość architektury i jej nowy - ceglany - polor i kolor zarazem.

Z prezbiterium ściągnięty został baner z fotografią ołtarza. Odsłonięte zostały także ołtarze boczne. W ołtarzu Matki Boskiej na razie ustawiona jest kopia obrazu. Oryginał pozostaje w depozycie Muzeum Diecezjalnego w Opolu do czasu, aż poremontowe warunki we wnętrzu katedry (pył, wilgotność etc.) pozwolą na wprowadzenie oryginału.

Ta część remontu katedry kosztowała ok. 5 mln zł i została sfinansowana głównie ze środków unijnych, pozyskanych z Urzędu Marszałkowskiego.