Więcej wiernych w kościele, zdjęte ograniczenia dla LSO i księży emerytów

Karina Grytz-Jurkowska Karina Grytz-Jurkowska

publikacja 16.05.2020 13:05

Biskup opolski reguluje dekretem z 15 maja kolejne kwestie.

Więcej wiernych w kościele, zdjęte ograniczenia dla LSO i księży emerytów   Biskup opolski Andrzej Czaja reguluje kolejne kwestie związane z działalnością duszpasterską i liturgią w czasie pandemii. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Od najbliższej niedzieli 17 maja będzie obowiązywał nowy dekret biskupa opolskiego Andrzeja Czai, wydany 15 maja 2020 r. Związany jest on ze stopniowym zmniejszaniem ograniczeń państwowych nałożonych z powodu pandemii koronawirusa.

Ordynariusz postanawia w nim, że od 17 maja br. na terenie diecezji opolskiej:

- w obrzędach kultu religijnego wewnątrz kościoła może brać udział nie więcej niż jedna osoba na 10 m kw.,

- znosi ograniczenia wieku służby liturgicznej,

- odwołuje zakazy, którymi objęci byli księża emeryci.

Biskup postanawia dodatkowo, że Msza Krzyżma odbędzie się 4 czerwca 2020 roku o godzinie 10.00 w katedrze opolskiej, zaś tegoroczne Emaus kapłańskie zostanie odwołane.

Pozostawia też w mocy pozostałe postanowienia dekretu z 29 kwietnia 2020 roku, które nie zostały zmienione obecnym dokumentem.

Tym samym nadal, do 24 maja 2020 roku, jest ważna dyspensa ogólna od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. dla wszystkich wiernych przebywających na terenie diecezji opolskiej w niedziele i dni świąteczne. Wciąż obowiązuje zawieszenie wszelkich rekolekcji, misji, wyjazdów i spotkań formacyjnych, a także konwentów i konferencji dekanalnych oraz zjazdów kursowych, jak również posługa nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

Najnowszy dekret nie reguluje kwestii dotyczącej procesji podczas uroczystości Bożego Ciała.

Pełna treść dekretu:

Więcej wiernych w kościele, zdjęte ograniczenia dla LSO i księży emerytów