Póki w narodzie myśl swobody żyje

Karina Grytz-Jurkowska Karina Grytz-Jurkowska

publikacja 01.08.2020 16:10

To spotkania z poezją śpiewaną oraz wierszami powstańczymi i partyzanckimi.

Póki w narodzie myśl swobody żyje   Dariusz Kowalski przypomniał dzieła polskich wieszczów. ks. Tomasz Horak /Foto Gość

Na cykl koncertów pod takim tytułem - cytatem z XXIX sonetu Adama Asnyka z cyklu „Nad głębiami” - zaprasza opolska delegatura Instytutu Pamięci Narodowej. Występują bard Andrzej Kołakowski i aktor Dariusz Kowalski.

W piątek 31 lipca odbył się koncert w Centrum Kultury im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Głuchołazach, a wcześniej w Brzegu. Jednym z gości w Głuchołazach był także druh Władek Pieniążczak ps. "Harcerz" z Szarych Szeregów. Na widowni, ze względów epidemicznych ograniczona liczba słuchaczy rozproszona po sali, w półmroku. Ale klimat powstańczy wypełniał mury.

Póki w narodzie myśl swobody żyje   Miejscowi harcerze z druhem Władkiem ps."Harcerz". ks. Tomasz Horak /Foto Gość

- Dla młodszych to lekcja polskości, dla starszych przypomnienie dawnych lat bądź opowieści i melodii nuconych przez rodziców, chwila zadumy i wzruszenia - zapraszają organizatorzy.

Przez 70 minut brzmią utwory narodowych wieszczów: „Do Matki Polki” czy opowiadanie Sobolewskiego z „Dziadów cz. III" Mickiewicza, „Testament mój” albo „Rozmowa z piramidami” Słowackiego, „Tęsknota” Krasińskiego, czy inne utwory naszych największych poetów zestawione z przejmującymi pieśniami Andrzeja Kołakowskiego poświęconymi żołnierzom wyklętym.

Tłem do słów i muzyki są archiwalne zdjęcia młodych ludzi, którzy walczyli o niepodległość Rzeczpospolitej i współczesne, dokumentujące ekshumacje m.in. na „Łączce”.

 

Póki w narodzie myśl swobody żyje   Jeden z polskich bardów - Andrzej Kołakowski. ks. Tomasz Horak /Foto Gość

Spotkania na Opolszczyźnie to część większej trasy koncertowej pod tym tytułem.

Kolejne koncerty w regionie odbędą się dziś i w najbliższych dniach w Kietrzu, Kędzierzynie-Koźlu, Zawadzkim i Kluczborku.

Wstęp wolny. Najbliższe koncerty:

1.08 - Kietrz, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kietrzu (obowiązują zgłoszenia telefoniczne), godz. 18.00,

2.08 - Kędzierzyn-Koźle, Parafia św. Eugeniusza de Mazenod w Kędzierzynie-Koźlu, godz. 18.00,

3.08 - Zawadzkie, Kinoteatr Biblioteka i Kultura w Zawadzkiem, godz. 18.00.

4.08 - Kluczbork, aula Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku, godz. 17.00.

Póki w narodzie myśl swobody żyje   Wśród publiczności w Głuchołazach nie brakowało harcerzy. ks. Tomasz Horak /Foto Gość Póki w narodzie myśl swobody żyje   Materiały organizatora