Upamiętnią majora Seweryna Jędrysika OP

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 14.08.2020 12:25

W Kamieniu Śląskim odbędą się regionalne obchody 100. rocznicy II powstania śląskiego.

Upamiętnią majora Seweryna Jędrysika OP Od lewej: Tomasz Greniuch z IPN, Joanna Ojdana z Muzeum Śląska Opolskiego i Bogusław Leśkiewicz, sekretarz gminy Gogolin Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Drugie powstanie śląskie wybuchło w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 roku, a zakończyło się 25 sierpnia 1920 roku. Walki powstańcze trwały m.in. w powiecie pszczyńskim, rybnickim czy lublinieckim, a także na linii Opole - Krasiejów - Dobrodzień.

Regionalne obchody rocznicowe odbędą się w sobotę 22 sierpnia w Kamieniu Śląskim. - Miejscowość ta była areną walk w II i III powstaniu śląskim - mówi dr Tomasz Greniuch naczelnik Delegatury IPN w Opolu.

- Bohaterem walk na tym terenie był Seweryn Jędrysik. Jest on symbolem nie tylko walki o Śląsk Opolski i rodzinny Kamień Śląski, ale - jako że był też uczestnikiem powstania wielkopolskiego i wojny polsko-bolszewickiej - jest również symbolem 100. rocznicy bitwy warszawskiej - mówi dr Tomasz Greniuch.

O. Seweryn Jędrysik, dominikanin, urodził się w 1893 roku w Kamieniu Śląskim. Był jednym z najbardziej popularnych powstańczych dowódców, a do zakonu dominikanów wstąpił po zakończeniu III powstania śląskiego.

W programie uroczystości rocznicowych o 15.30 zaplanowano złożenie wieńców na zbiorowej mogile powstańców śląskich znajdującej się na miejscowym cmentarzu. O 16.00 rozpocznie się Msza św. w kościele parafialnym pw. św. Jacka.

Po Eucharystii zostanie odsłonięta wspomniana tablica pamiątkowa, która będzie umieszczona na budynku Publicznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich.

Z kolei od 17.30 do 20.00 na placu rekreacyjnym zaplanowano okolicznościowe przemówienia, program pt. „Śląskie historie” oraz punkty edukacyjne organizatorów uroczystości: Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Śląskiego oraz Muzeum Śląska Opolskiego.

- Chcemy popularyzować wiedzę o powstaniach śląskich i losie ich uczestników. Chcemy wzmacniać w naszym społeczeństwie zainteresowanie powstaniami śląskimi - mówi Joanna Ojdana, p.o. dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego.

Uroczystości współorganizuje gmina Gogolin. - Miejsc upamiętnień powstań śląskich jest bardzo dużo, ale obecnie następuje personalizacja osób, które w tych działaniach brały udział i zginęły albo kontynuowały walkę o polskość na innych frontach - mówi Bogusław Leśkiewicz, sekretarz gminy.

Podczas konferencji prasowej, na której przedstawiony został program regionalnych obchodów 100. rocznicy wybuchu II powstania śląskiego, otwarta została wystawa plenerowa pt. „Śląsk - droga do Niepodległości”. Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego. Oglądać ją można na dziedzińcu Sebastianeum Silesiacum.